Homefront Oyunu Detaylı İnceleme

Fahri Gün 15 Şub 2018 Oyun 1.073  0

Hikaye olarak bu defa Amerika’nın işgal edilmesini anlatan Homefront oyununu sizler için detaylı olarak inceledik. Oyunu oynamayı düşünenler bu makalemizden yararlanabilir.

Homefront oyunu kurgusal bir gelecek zamanda geçiyor. Oyunda Kuzey Kore ilk olarak Güney Kore’yi alıyor ve Kore tek vücut haline bürünüyor. Zamanla Japonya gibi ülkeleri de bünyesine katıp sınırlarını gittikçe genişletiyor. Komunizmi benimseyen bu güçlü devlet, Amerika’yı işgal edecek kadar büyüyor.

Oyunda Kuzey Kore, Amerika topraklarını işgal edip soykırımlar uyguluyor. Yönettiğimiz karakter bir Amerikan askeri ve amacı Kuzey Kore’yi kendi topraklarına yollayabilmek. Bunun için karşısındaki azılı devleti guerilla taktiği ile alt etmek zorunda olan bir askeri ekibe katılıyor. Söz konusu askeri ekip yüksek bir nüfusa sahip olmasada güçlü askeri teçhizatlara sahip.

Oyunun başlangıç kısmında hikaye size anlatılıyor. Daha sonrasında beraber haraket ettiğiniz diğer askerlerle de sürekli iletişimde olmanız çok güzel. Oyunun hemen hemen her aşamasında yoldaşlarınız bir şeyler söylüyor. Özellikle çatışma halindeyken kritik komutlar veriyorlar. Savaşın atmosferinden dolayı bazen onları dinlemeseniz de bu oyuna gerçekçilik katıyor. Oyunun sesleri de sizi içine çekiyor. Savaş atmosferini yansıtabiliyor. İşte bu gibi unsurlardan tam da gerçekçiliğe kendinizi kaptırmış giderken sizin ana karakteriniz hiç konuşmadığını farkediyorsunuz. Çevredeki herkes sizinle konuşuyor, size bir şeyler söylüyor fakat siz konuşamıyorsunuz. Ayriyeten sizden çıt çıkmamasına karşın sizinle konuşmaları hatta bir şey söylüyormuşsunuz gibi cevap vermeleri daha da absürt olmuş. Böylece ‘Benim karakterim konuşma engelli olabilir ve o yüzden konuşmuyor olabilir’ şeklinde bir mantık da kurmanız mümkün olmuyor. Açıkçası bu tarz gerçekçi modern savaş atmosferini yaşatmaya çalışan, diyaloglar ve hikaye anlatımı ile de bunu perçinlemeye çalıştığı açıkça belli olan oyunlarda bu tür durumlar beni oyundan soğutuyor.

Homefront, üretildiği yıla nazaran grafikleri gayet güzel gözüken bir oyun. Özellikle üst seviye grafik ayarlarında sinematik sahnelerin de etkisiyle grafik şöleni yaşayabilirsiniz. Ancak oyunun bazı kısımlarında grafiklerin kötü gözüktüğünün, gerçekçi durmadığnın da altını çizeyim.

Oynanış açısından zorlayıcı bir oyun. Dört farklı zorluk seviyesi var ve zorluk seviyesini istediğiniz an değiştirebilmeniz çok güzel olmuş. Kolay, normal, zor ve guerilla seviyeleri var. En zor seviyeyi açarsanız oyun hakikaten baya bir zorluyor. Tabii sıkı bir FPS oyuncusu bana göre biraz daha kolay geçecektir. Ben FPS oyunlarını ara sıra oynarım ve genellikle ne kolay ne zor seviyede, orta zorluk derecesinde oynuyorum. Homefront’u ilk olarak normal seviyede oynadım fakat biraz kolay geldi. Ardından en zor seviyeyi açtığımda da çok zorlanıp çok fazla ölüp dirildim. Haliyle oyun zevk almaktan çıkıp stres, sinir oluşturmaya başladı. Tekrar zor ve normal seviyelerinde oynamaya devam ettim. Bu sinir olayı oyunun teorisiyle de alakalı. Eminim ki FPS oyunlarında çok başarılı olanlar da oyunun mekaniklerinden dolayı çok kez ölecektir. Çünkü oyun mantık gereği yoldaşlardan uzaklaşırsanız sizi öldürüyor. Mesela size sol üst köşede yoldaşlarınla buluş görevi veriliyor fakat siz onlardan uzak bir noktada siper alıp adamları öldürmeye devam ederseniz aniden bir roket yiyerek ne olduğunu anlamadan ölebiliyorsunuz. Aynı şekilde yanlış bir noktadaysanız kafanızı kaldırdığınız anda sizi öldürebiliyorlar.

Oyun çok çabuk bitiyor. Hatta öyle bir noktada bitiyor ki ‘Ee ne oldu şimdi?’ demekten kendinizi alamıyorsunuz. Genelde hikaye tabanlı FPS oyunlarının çabuk bitmesine alışkınız çünkü açık dünya öğeleri bulunmadığı için direkt ana görevler dinlenerek öldür ilerle mantığı işleniyor. Fakat her şeye rağmen bu kadar kısa olmamalıydı.

Nethanesi Puanı : 6.8 / 10

Oyuna 10 üzerinden 6.8 puanı layık görüyoruz. Kısa olması, hikayesinin çizgisel kalması ve mantık hataları, ana karakterin konuşmaması bu tarz bir oyuna yakışmıyor. Yine de FPS sevenlerin eğlenebileceği bir oyun olduğunu söyleyebilirim. Grafik, ses ve oynanış bazında güzel vakit geçirilebilecek, zaman harcamaya değecek bir oyun.

Etiketler: , ,
Days Gone PC Sürümü İncelemesi
FIFA 21 için muazzam indirim!
Alanında En Popüler Oyun Olan ETS 2 İndirime Girdi
Play Store Platformunda Ülke Değiştirme Yöntemi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)