Hitman 2 İnceleme (Detaylı)

Fahri Gün 27 Oca 2019 Oyun 498  0

Suikast temalı oyunlar arasında epey popüler olan, uzun yıllardır büyük bir kitleye hitap eden Hitman serisinin yeni oyunu Hitman 2 ile tanışın. Hitman 2 ile ilgili bilmeniz gerekenlere değiniyor, oyunun eksi ve artı yönlerini açıklıyoruz. Buyrun inceleme masamıza!

Hitman serisi ilk piyasaya sürüldüğü zaman bundan neredeyse yirmi yıl öncesiydi. Hitman serisi sahip olduğu farklı tarzı ve özellikle detay seviyesi ile hemen hemen herkesi derinden etkilemeyi başarmıştı. Elbette o dönemin grafikleri neredeyse göz bozacak derecede kötüydü ancak buna rağmen içerisinde bulunan detaylar günümüzdeki pek çok oyunda hala bulunmuyor. Dolayısıyla Hitman özel ve değerli bir seri.

Özgür bir oyun tarzı

Bu tarz oyunların genellikle belli bir kitleye hitap edebildiğini söylememiz de lazım. Bazı kişiler Hitman oynarken suikast hazırlığı sırasında sıkılıp hemen sonuca ulaşmak ve hikayede ilerlemek isterken bazıları da farklı alternatifleri incelemek ister ve suikastler öncesinde saatlerce inceleme yapar. Hitman serisinin güzelliklerinden biri de aslında budur çünkü oyun size büyük bir özgürlük sunar. Bu özgürlük içerisinde dilerseniz rakiplerinizin ortasına dalarak hem öldürmeniz gerekenleri öldürüp hem de çatışmaya girerek aksiyon dolu bir oyun oynayabilir, dilerseniz de tamamen sessizlik ve gizlilik üzerine gerçekçi bir suikastçilik deneyimi yaşayabilirsiniz.
Hitman 2 oyunu piyasaya sürülür sürülmez pek çok platform gibi bizim de taktirimizi kazanmıştı. Çünkü oyun yüksek grafik kalitesine ve bütçesine rağmen rakiplerine nazaran çok daha uygun bir fiyattan satışa çıkarılmıştı. Bu yönüyle oyuncuların dostu olduğunu kanıtlayarak geliştirici ve yayıncı, aynı zamanda oyunu kısmen ücretsiz de yaparak ayrıca taktir toplamıştı. Hitman 2’deki taktir toplayan bir diğer unsur ise oyunun orjinalliğini koruyor olması. Hitman serisi çok çok uzun yıllar öncesine dayanıyor ve seri için bu zamana kadar pek çok farklı oyun piyasaya sürüldü. Ancak her şeye rağmen seri eski bazı mekaniklerini, sahip olduğu atmosferini korumayı başardı. Dolu dolu bir içeriğe sahip olan Hitman 2, aynı zamanda zengin bölüm tasarımları ve tekrar oynanabilir yapısıyla da ayrıca taktir kazandı.

Yeni seçenekler!

Seriden alışık olduğumuz alternatif pek çok suikast yöntemi bu oyunda da aynen korundu ve hatta yeni metotlar da dahil edildi. Böylece oyuncuların çok daha iyi ve öncekilerden biraz daha farklı bir deneyim yaşaması sağlandı. Hitman’ın kendi köklerini koruyabilmesi ise aslına bakarsanız çok zordu çünkü oyun 2016 yılında önemli bazı değişiklikler yaşandı. IO Interactive öncülüğünde elden geçirilen seri, bundan sonraki süreçte köklerini korurken bir önemli nedenden dolayı eleştirilmişti. Çünkü 2016 yılında piyasaya sürülen Hitman oyunu bölüm bölüm yayınlanmıştı. Bir bölümü bitiren oyuncu bir diğer bölümü oynayabilmek için neredeyse bir ay beklemek durumundaydı ve sunulan bölümler de açıkçası biraz kısa sürüyordu. Dolayısıyla oyuncular özledikleri Hitman deneyimini doyasıya yaşayamıyordu.

Hikaye arayanlara göre değil

Geliştirici Hitman 2 ile işleri biraz daha değiştirdi ve yeni nesle ayak uydurmak adına yeni bir hikaye dalgası ortaya koydu. Ancak hikaye tarafı epey sorunlu kaldı. Oyunda Shadow Client isimli usta bir suç örgütünü hedef alıyoruz ve suikastler gerçekleştiriyoruz ancak oyunda tam olarak kimi niçin öldürdüğünüzü anlayamıyor ve hikaye tarafında hep biryerleri eksik hissediyoruz. Oyun içerisinde Ajan 47’nin gizemli hayat hikayesine dair önemli anlatımlar ve ipuçları bulmak istiyorsanız maalesef bu isteğinizin gerçekleşemeyeceğini belirtelim. Çünkü oyun hikaye anlamında önemli bir şey sunmuyor. Yalnızca suç örgütü olduğunu ve bu suç örgütünün elemanlarını teker teker avlamamız gerektiğini biliyoruz ve buna göre biraz da soru işaretleri içerisinde oyunumuzu oynuyoruz. Aslına bakarsanız bu tarz bir oyunu hikaye konusunda fazla eleştirmek de doğru değil. Çünkü Hitman serisi zaten hikayesiyle çok ön plana çıkan bir oyun değil. Ajan 47’nin hayatı ve nasıl oluştuğu yani tüm bu olayların başlangıcı elbette önemli bir hikaye unsuru ancak devamına baktığımız zaman sürekli bir kontrat alıp kontratı tamamlamak üzerine kurulu bir oyun. Yani Ajan 47 ile ilgili bildiklerimiz sınırlı ve sınırlı da kalacak gibi gözüküyor. Belki de geliştirici onun gizemli tarafını her daim korumak istiyordur.

Gelişmiş puan sistemi

Hitman 2’de puan sisteminin epey gelişmiş olduğunu belirtelim. Her yeni bölüm haritası açtığınızda, bölüm ve oda keşifleri yaptığınızda yeni puanlar kazanıyorsunuz. Haritaya gizlenmiş olan dosyaları bulduğunuzda da farklı suikast çeşitlerinin kilidini açabiliyorsunuz ve bu yaptıklarınızla da ekstra puan kazanıyorsunuz.
Suikast yöntemleri konusunda bu oyunda çok daha fazla özgürlük sunulduğunu da belirtelim. Bir balığı bile suikast için kullanabiliyorsunuz. Oyun içerisine o kadar fazla çeşit gizlenmiş ki suikastler tamamen sizin üretkenliğinize ve yeteneklerinize bırakılmış.

Tekrar oynanabilirlik açısından mükemmel

Hitman 2 çok uzun bir oyun değil ancak tekrar oynanabilirlik açısından eline su dökülememesi onun bu eksisini tamamen bertaraf ediyor. Çünkü oyunun bir bölümünü tamamen farklı yöntemlerle geçebiliyorsunuz ve böylece bir kez daha oynama isteğiniz oluşuyor. Aynı bölümü defalarca farklı yöntemler kullanarak oynayabilirsiniz.

Daha fazla keşif imkanı

Oyundaki bölümler eski Hitman oyununa nazaran daha geniş ve daha dolu. Keşfetmek daha çok ön plana çıkarılmış ve bu da oyunun derinliğini arttırmış. Oyun çatışma mekanikleri konusunda çok iddialı değil. Bir suikast oyunu olduğu için ve çoğunluğun gizlenerek ilerlemeyi seçmesinden dolayı geliştirici çatışma unsurlarının pek üzerine düşmemiş. Ancak siz çatışarak, gürültülü suikastler yapmak istiyorsanız yine de tercih edebilirsiniz. Oyundaki vuruş hissinin ise kötü olmadığını belirtelim. Oyundaki yapay zekanın ise orta seviye olduğunu söyleyebiliriz. Oyunda optimizasyon sorunlarına rastlamadık. Teknik açıdan baktığımız zaman iyi optimize edildiğini, dolayısıyla az takılma yaşandığını, yüksek FPS ve akıcı bir oyun deneyiminin mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

Son sözler

Hitman 2, serinin 2016 yılında çıkan eski oyununa göre çok daha kapsamlı ve iddialı bir oyun olmuş. Bu yüzden denemenizi tavsiye ederiz. Özellikle de 2016 yılında çıkan Hitman’ı beğendiyseniz bunu daha da beğeneceğinizi düşünüyoruz.
Etiketler: ,
LoL Maç Geçmişi İzleme Yöntemi
Repack Tanımı Hakkında Bilgiler
Battlefield 1 İçin Büyük Çaplı Yeni İndirim !
Hitman 2 Gold Edition İçin Büyük Bir İndirim Uygulandı

Yorum Yapmayı Unutmayın :)