Google Gibi Getir Özelliği Hakkında Önemli Bilgiler

Fahri Gün 21 Ara 2017 Webmaster 566  0

Google Gibi Getir isimli özellik, Google Webmaster Tools sitesinden yapılabilmekte. Peki nedir bu Google Gibi Getir ve nasıl kullanılır? Yeni içeriğimizde ayrıntılarıyla açıklıyoruz.

Google Gibi Getir, Google tarafından internet sitesi sahiplerinin işini kolaylaştırabilmek amacıyla geliştirilen güzel bir sistemdir. Özellikle index sıkıntısı olan internet siteleri için yararlı olan Google Gibi Getir, genellikle yolladığınız bağlantının kısa süre içerisinde index almasını sağlar.

Özellikle özgün ve kaliteli, henüz Türkiye’de olmayan bir haberi paylaştıysanız bunu Google’a bildirerek haberi ilk sizin bulduğunuzun mesajını verebilirsiniz. Bu gibi işlere de yaramaktadır.

Peki zararı var mı?

Bu konuda webmaster forumlarında ve çeşitli internet sitelerinde tartışmalar vardır. Google forumlarında bulunan uzmanlar ise Google Gibi Getir’in her zaman kullanılmasının zararlı olabileceğini belirtiyorlar. Özellikle zaten indexlenmiş sayfaları göndermek, aynı bağlantıyı sık sık göndermek gibi hatalar yaparsanız bu zararın boyutu da artıyor.

Google Gibi Getir Nasıl Yapılır?

İlk olarak Google Search Console’a giriş yapın ve sol menüden Tarama, ardnıdan da Google Gibi Getir bağlantısına tıklayın.

Girdiğinizde önünüzde duran kutucuğa indexlenmesini istediğiniz yazınızın bağlantısını yapıştırın.

Bağlantıyı yapıştırdıktan sonra siteadiniz.com’dan sonrası kalacak şekilde silin. Yani mesela URL siteadiniz.com/spor-ve-yasam ise spor-ve-yasam olarak kalsın ve Getir’e tıklayın.

Getir butonuna tıkladıktan sonra bir süre bekleyin ve bağlantınızın yanındaki Dizine Eklenmesini İste butonu belirince butona tıklayın.

Ben Robot Değilim kutucuğunu işaretleyin ve bildiriminizi tamamlayın.

Öğrenmesi Basit HTML Etiketleri
Blogunuzda Kullanabileceğiniz Etkili Yazı Tipleri
Blogunuzdaki Yorumların Artması İçin Yapmanız Gerekenler
WordPress Yeni Gutenberg Metin Editörü Beğenilmedi!

Yorum Yapmayı Unutmayın :)