FIFA 20 İncelemesi

Fahri Gün 08 Eki 2019 Oyun 522  0

En popüler futbol oyunu serisi FIFA, karşımıza son olarak FIFA 20 ile çıktı. Peki FIFA 20 beklentileri karşılayabilen düzeyde bir oyun mu?


Oyunun çıkış yaptığı platformların neler olduğunu ifade etmekle başlayalım. Oyun PC, XBOX One, Nintendo Switch ve PlayStation 4 platformları için çıkışını gerçekleştirdi. Yani tüm popüler platformlara çıktığını söyleyebiliriz. Yapımcılığını EA Sports, geliştiriciliğini de EA Games yaptı.

İncelememize Başlayalım!


FIFA 20 çoklu oyuncu desteğine sahip bir yapım ve hatta geliştiricinin daha çok oyunun çoklu oyuncu modlarına odaklandığını söyleyebiliriz. Bunun sebebi de elbette daha fazla kar elde etme güdüsü. Bunun sonucunda FIFA’nın bu yıl tekli oyuncu modu hususunda sınıfta kaldığı söylenebilir. En azından ilk çıkan hatalarla dolu sürüm için bunu söylemek mümkün. Kariyer modda bulunan pek çok hata oyuncuların bir hayli canını sıkmıştı.

Neler Değişti?


FIFA, PES serisiyle makası 2014 – 2015 yıllarında açmaya başladı ve FIFA 16 ile birilkte yerini perçinledi. Ancak FIFA 16’dan sonra çıkan FIFA oyunları büyük yenilikler ortaya koymayı başaramadı. FIFA 20 için de aslına bakarsanız aynı şeyi söylememiz gerekiyor. Oyunda elle tutulur hiçbir değişiklik bulunmuyor. Sadece Volta gibi yeniliklerle adeta DLC ayarında eklentilerle oyunun daha iyi bir hale getirilmesi amaçlanmış ancak bunlar başlı başına farklı bir oyun ortaya koymak için yeterli değil ne yazıkki.
Hazır Volta modundan bahsetmişken bu modla ilgili detaylara da değinelim. Volta, bir sokak futbolu teması olarak karşımıza çıkıyor. Oldukça keyifli bir oynanış sunan Volta modunda, kendi oyuncunuzu oluşturup sokak futbolu kariyerine başlıyorsunuz. Hikaye konusunda çok başarılı olmadığını söyleyebiliriz ancak gerek oynanış gerek diğer oyuncuyu bağlayıcı etkileriyle FIFA’ya renk katmış diyebiliriz.


Top Çalmak ve Çalım Atmak Artık Daha Kolay


FIFA 20’nin normal modundaki oynanış tarafında ne gibi yenilikler sunulduğuna baktığımız zaman ise top çalmanın ve çalım atmanın daha kolay olduğunu görüyoruz. Oyuncular bire bir kaldıklarında artık eğer yetenekli bir oyuncuyu kullanıyorlarsa defans oyuncularını daha rahat geçebiliyorlar. Aynı şekilde yönettiğiniz oyuncuyla rakipten top çalma ihtimaliniz de fazlalaştırılmış çünkü oyunun en fazla eleştirilen noktalarından biri oyuncuların istediği gibi defans yapamaması idi. Manuel kontroller hususunda girişimde bulunan geliştirici, bir oyuncunun manuel defans ile daha kolay top kapabilmesini sağlamış. Bu da pek çok oyuncu için memnun edici bir gelişme.


Anlık Hava Koşulları


Bu zamana kadar ki FIFA maçlarında maç öncesi stadyumu ve hava koşullarını seçiyorduk ancak artık dinamik hava koşulları söz konusu olacak. Mesela hava açıkken birden yağmur yağmaya başlayabilecek ve bu durumda zemin daha kaygan hale gelip oyuncular zorlanmaya başlayacak. Gerçekçilik seven oyuncular için güzel bir dokunuş olduğunu söyleyebiliriz.


Kariyer Mod


Kariyer mod hususunda büyük oranda değişiklik yok. Basın toplantısı konusunda ufak değişiklikler yapıldığını söyleyebiliriz. Kariyer mod bakımından aslında bu yıl oyunun çok fazla eleştirildiğini ifade edebiliriz. Bunun başlıca sebebi ise normalde güçlü olan takımların FIFA 20 kariyer modundaki takımların ligte adeta dökülmeleri, güçlü olan takımlar arka, güçsüz olan takımlar ön sıralarda oluyor ve oyunda bunun gibi gerçekçilikten uzak pek çok şey bulunuyor. Bu yüzden gerçekçi oynanışı seven oyuncular bundan rahatsız oluyor. Geliştiricinin kariyer moddaki hataların farkında olduğunu ve düzeltmelere gittiğini de söylemeden etmeyelim ancak oyunun ilk sürümünü göz önüne alarak incelemeyi yaptığımızda hatalarla dolu bir kariyer mod söz konusu.


Grafik ve Ses


Grafik ve ses hususunda bu yıl da belirgin bir farklılığın bulunmadığını ifade etmek gerekiyor. Sadece müzikler değiştirilmiş ve bir iki ufak dokunuş yapılmış. Grafiksel açıdan FIFA 16’dan beri FIFA serisinde kuş bakışı olarak baktığınızda büyük farkllıklar göremezsiniz. Ses konusunda da değişikliğe gidilmezken spiker repliklerinin de yıllardır aynı kalması artık kabak tadı vermeye başladı.

Sonuç itibariyle FIFA 20’nin kötü bir oyun olmadığını ancak serinin eski oyunları üzerine inşa edilmesine karşın büyük bir yenilik gerçekleştiremediğini belirterek incelememizi sonlandıralım.


İnceleme Puanı : 74 / 100

Etiketler:
Lost Records : Bloom And Rage Duyurusu Gerçekleştirildi
Oyunlarda Erken Erişim Versiyonu Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Oyun Kumandaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Rainbow Six Siege, Steam’de Büyük Bir İndirime Girdi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)