Children of Morta Detaylı İncelemesi

Fahri Gün 07 Eki 2019 Oyun 449  0

Yeni bir incelemeyle daha sizlerle beraberiz. Bu kez Children of Morta oyununu masaya yatırıyoruz.


Children of Morta, Dead Mage Inc tarafından geliştirildi ve yayıncılığını 11 Bit Studios yaptı. Çok oyunculu yapıya da sahip olan oyun PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch ve Mac platformları için piyasaya sürüldü.
Aksiyon türündeki oyun sahip olduğu eğlenceli oynanış yapısıyla adının hakkını vermeyi başarıyor. Gerek dinamik oyun sunumu gerekse rün ve karakter çeşitliliğiyle taktir toplayan oyun, hikaye tarafında da oldukça etkileyici. Masal gibi bir anlatımı bulunan oyun, sahip olduğu piksel grafiklerde hiçbir detayı da atlamamış. Ancak oyunun öne çıkan eksikliklerinden biri boss savaşlarının bir hayli yetersiz kalması. Bu da oyunun tam doyum noktasına ulaşmasını engelleyen önemli bir handikap olarak dikkat çekiyor.

Children of Morta yapımında Bergson ailesi hikayenin merkezinde. Morta Dağı’nın savunucusu olan bu aile, dağın derinliklerindeki kötülükle savaşmak zorunda kalıyor. Bu kötülüğü durdurabilmek için dağın derinliklerine inmelilier. Devamında uzun bir macera oyuncuları bekliyor. Oyun gerek aile fertlerinin durumunu aktarması gerekse sahip olduğu hikaye dinamiği ile oyuncuları serüvenin içerisine çekiyor.
Oyunun sunduğu güzelliklerden birisi de 6 farklı karakteri yönetebilmeniz. Bu karakterlerin birbirinden farklı özelliklere sahip olması da ayrı bir güzellik. Karakterler arasındaki dengenin de zindan bölümlerinde oldukça iyi oturtulduğunu belirtmek gerekiyor.

Eğer oyunda bir karakteri çok fazla kullanırsanız kısa sürede yorulmasına sebep olursunuz. Aynı zamanda diğer karakterlerin kuvvetsiz kalmasına neden olabilirsiniz. Deneyim puanı karakterler için çok önemli çünkü deneyim puanı kazandıkça seviye atlatıyorsunuz. Sahip olduğu seviye ağacı sistemine göre bir seviyenin kilidini açtığınız zaman diğer seviyelerin kilidi de açılıyor. Aynı zamanda oyunda zindanları aştıkça yeni zindanların kilidinin de açıldığını belirtelim. Böylece hikayenin ilerlemeli bir yapıya sahip olduğunu da ifade edebiliriz.

Co-op ve dil desteği


Oyun co-op sistemine sahip ancak online co-op imkanı bulunmuyor ve bu bir eksiklik olarak nitelendirilebilir. Yine de zaten online oynamayı sevmeyen bir oyuncu için eksiklik olarak değerlendirilmemesi gerekiyor.
Oyunda Türkçe dil desteği de bulunuyor ve bu pek çok oyuncu için son derece avantajlı bir durum. Zira oyunu oynamaya başlamanız için şayet yabancı dil bilmiyorsanız Türkçe yama beklemenize gerek yok. Direkt olarak Türkçe dil desteğiyle oynayabiliyorsunuz.

Deneyin!


Genel itibariyle hikayesi güçlü, grafiksel açıdan en ufak detaya kadar inen, oldukça eğlenceli bir yapım olduğunu söyleyebiliriz. Elbette bazı eksiklikleri yok değil ancak bu kadar eksiklik olağan karşılanabilir.

Etiketler:
The Elder Scrolls Online: Necrom incelemesi
Oyun Dünyasında Tecrübe Puanı
Final Fantasy 16 İncelemesi
System Shock Yenilenmiş Versiyonu incelemesi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)