Facebook’un sahibi olan Mark Zuckerberg hakkında bilinmesi gerekenler

Fahri Gün 09 Haz 2021 İnternet 88  0

Teknoloji devlerinden Facebook’un sahibi olan Mark Zuckerberg ile ilgili bilgiler veriyor, ilginç hikayesine değiniyoruz.

Dünyanın en büyük sosyal medya şirketi olan Facebook’un temellerini şirketin CEO’su ve kurucusu olan Mark Zuckerberg atmıştır. Facebook şirketinin ve ona bağlı olan uygulamaların hız kazanması sayesinde Zuckerberg daha da ünlenmiş ve günümüzde en tanınan insanlardan biri haline gelmiştir.

En zengin insanlardan biri olarak kabul edilen Zuckerberg’in sıra dışı bir hayatı bulunmaktaydı ve bu da onu ayrıca dikkat çeken bir kişi yaptı.  Başarısıyla film dünyasının da dikkatini çeken Zuckerberg, 2010 yılında The Social Network isimli bir filme konu edildi. Zuckerberg ise yapılan filmi kırıcı olarak yorumladı. 2012 yılında sürpriz bir düğün ile evlenen Zuckerberg, hayatını Pricilla Chan isimli çocuk doktoruyla birleştirdi. Şirket kurulmadan önce tanışan ikili, katıldıkları bir bekarlığa veda partisinde tanıştı. Çiftin şu an iki çocuğu bulunmakta.

Facebook’u ilk kurduğunda gelecek vaat eden bir girişim olduğunun farkında olan Zuckerberg, gelen yüksek satın alma tekliflerini dahi geri çevirmişti. Bunlardan en dikkat çeken teklif ise 2006 yılında Yahoo tarafından yapılan 1 Milyar Dolarlık teklifti. Facebook’u satmayı reddeden Zuckerberg yoluna devam etti.  Facebook şirketinin geçtiğimiz yılki toplam değeri ise 528 Milyar Dolar oldu.

Zuckerberg büyük bir servete sahip olmasına rağmen kendi durumundaki insanlara nazaran daha sade bi yaşam sürüyor. Örneğin milyon dolarlık spor arabalar kullanmak yerine Volkswagen Golf GTI, Acura TSX ve Honda Fit araçlarını kullanıyor. 2015 yılında Giving Pledge Vakfı ile anlaşan Mark ve Pricilla , sahip oldukları Facebook hisselerinin yüzde 99’unu bağışlama kararı alarak dikkat çekmişti. Hisseler o dönem 45 milyar dolar ediyordu ve şu an çok daha değerli. Kurulan vakıf kar amacı gütmemekte ve zenginlerin servetlerini karşılıksız olarak hayır kurumlarına bağışlamayı amaçlamakta.

Facebook kurucusu 2012 yılında yeni bir karar aldı ve 500 bin dolar olan maaşını 1 dolara düşürdü. Mali performansa bağlı CEO primini de kaldırdı yani şu an yalnızca elindeki hisseden para kazanmakta. Yaptığı açıklamalar ve şirket politikaları nedeniyle sıklıkla eleştirilerin hedefi olan Zuckerberg’in kendisini bu kadar sınırlandırmaya çalışması ve pek çok zengine nazaran daha mütevazi yaşaması ve vakıflara sunduğu destek dikkat çekiyor.

Etiketler: ,
Yasal ve Ücretsiz E-Kitap Platformları
Instagram SFS Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Instagram Forstalk Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Instagram Üzerinden Ürün Satmak İsteyenlere Tavsiyeler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)