Dirt 3 İnceleme

Fahri Gün 22 Ağu 2017 Oyun 878  0

Ünlü yarış oyunu  Dirt 3’ü masaya yatırdık. Dirt 3 oyunu ile ilgili inceleme yazımız sizlerle…

Giriş

Dirt 3, yüksek bütçe ile geliştirilen ve haliyle beklentileri de yüksek olan bir oyundu. Ralli yarışları türünde üretilen oyun, açılış ekranından itibaren açıkçası biraz sıkıcı ilerliyor. Sebebi ayar yapmaktan bir türlü oyuna giremiyorsunuz. Daha doğrusu asıl sorun ayarlardan ziyade bir ayar yaptıktan sonra o ayar ile ilgili seçtiğiniz yardımcınızın sürekli konuşması ve sizin de boş boş o konuşmaları dinlemeniz. Çünkü o konuşmalar bitmedikçe menü ekranına gelmeniz mümkün değil.

Hemen oyunun bize sağladığı ilk araçlarla single yarış açtığımızda ilk olarak farklı haritaların bize sunulmuş olduğunu görüyoruz. Bu haritalardan hepsi açıkçası özenle yapılmış. Oyuna başladığımızda da ralli havasını buram buram alıyoruz.

Hikaye

Bu tarz yarış oyunlarında hikaye pek önemli değildir. Daha doğrusu yarış oyunlarına bir hikaye uyarlasanız dahi bu hikaye çok ahım şahım bir şey olmaz ve bu da son derece normaldir. Çünkü bir yarış oyunundan çok güçlü bir senaryo hazırlamak malzeme sınırlı olduğundan pek mümkün değil. Bu yüzden genelde yarış oyunlarında tekli oyun modu, çoklu oyun modu ve bir de kariyer modu görürüz. Dirt 3’te de isterseniz serbest yarışlar yapabilir, isterseniz kariyer oynayabilirsiniz. Kariyer hikayesinin ise güzel işlediğini söyleyebilirim. Diğer yarış oyunlarında olduğu gibi bu oyunun kariyer modunda da klasik olarak yarış kazanıp başarı elde ettikçe yeni yarışlar ve araçlar açıyorsunuz.

Grafik ve Ses Kalitesi

Bir yarış oyunu için grafik ve sesler inanılmaz önemli. Dirt 3’te bu bağlamda bir ralli oyununa yakışır ses ve grafik kalitesini bizlere sunuyor. Özellikle yüksek grafik ayarlarında çalıştırdığınızda Dirt 3’ün çok güzel gözüktüğünü rahatlıkla söyleyebilirim. Bu tarz yarış oyunlarında özellikle araç içi kamera çok önemli. Oyunda araç içi kamera çok güzel tasarlanmış. Aracın içerisindeki her şeyi detayı detayına görüyorsunuz ve bu çok hoş. Özellikle direksiyon ile oynadığınızda gerçekçi bir deneyim sunuyor.  Oyunun sahip olduğu araç içi kamerası ile ilgili şunu da ifade edeyim; Bir yere çarpttığınızda veya çok tozlu bir alana girdiğinizde etkileşim çok güzel.  Gelişen olaylara karşı oyun gerçekten de canlı ve gerçekçi bir deneyim sunuyor.

Oynanış

Oyun üç farklı zorluk derecesine ayrılmış. İsterseniz en kolayda, isterseniz ortada, isterseniz de zor seviyede oynuyorsunuz. Oyunu sürmek kolay modda haliyle oldukça kolay ancak zorluğu arttırdığınızda oyunun epey zorlaştığını rahatlıkla söyleyebilirim. Bazen virajlarda gazınızı kesseniz bile kaza yapmaktan çoğunlukla kurtulamıyorsunuz. Bunun nedeni de yolların hem kayması hem de oldukça dar olup keskin virajlara sahip olmasıdır. Zaten ralli oyunu dediğiniz de açıkçası zor olmalı.  Bu bağlamda Dirt 3, zorluk seviyesini arttırdığınızda kolay bitirilebilecek bir oyun değil.

Dirt 3’ü oynarken herhangi bir oyun hatası ile karşılaşmadım. Oyunun akıcılığı da gerçekten iyi. Vsync açmasanız bile ekran kırılmaları çok yüksek olmadığı için daha da akıcı oynayabilirsiniz.

GENEL DEĞERLENDİRMEMİZ

OYUNA PUANIMIZ : 8.0 / 10

Dirt 3 çok kaliteli bir oyun. Ralli oyunlarını sevenler için önerebileceğimiz kaliteli ender yapımlardan birisidir. Yalnızca oyunda daha fazla kombinasyon olsa idi daha da iyi bir deneyim elde edebilirdik. Örneğin hep aynı müziğin bulunması bir süre sonra sıkıyor. Aynı şekilde bazı noktalarda çeşit yetersizliğine sahip. Tabii bunlara rağmen son derece başarılı bir yapım.

Etiketler: , , ,
Alanında En Popüler Oyun Olan ETS 2 İndirime Girdi
Play Store Platformunda Ülke Değiştirme Yöntemi
Pawn of the Dead İncelemesi
Little Nightmares 2 İncelemesi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)