Çin Malı Ürün Kullanımı ve Genel Algı Yönünde Bilgiler

Fahri Gün 16 Ara 2021 Teknoloji 564  0

Teknolojinin yoğun gelişimi ile beraber Çin malı ürünlerin sayısı günümüzde daha da arttı. Eskiden Çin malının kalitesiz olduğuna yönelik bir algı bulunmaktayken günümüzde bu algıyı kıran önemli markalar bulunuyor.

Üretim yapmak bir ülke için en önemli kalkınma koşullarından biri. Çin bu bağlamda üretim gücü ile gelişmiş olan bir ülke ancak dünya genelinde Çin malı ürünlerin kalitesiz olduğuna dair bir algı bulunduğu da bilinmektedir. Çin malının kalitesiz olduğu, kullanışsız olduğu gibi iddialar karşısında elbette %100 doğru veya yanlış bir kanıya varmak mümkün değildir ancak günümüzde kaliteli olan Çin malı ürünlerin olduğu ve Çinli teknoloji markaların giderek büyüyerek belirli algıları kırmaya başladığını söyleyebiliriz.

Çin malı ürünler hususunda ithal ürünler piyasaya sürüldüğü ilk zamanlarda fiyat bakımından ucuz olup müşteriye cazip kılınmak amacıyla piyasaya sürüldü yani kaliteli olan ürünler firmalarca kötü lanse edilerek pazarın geleceğinin düşünülmesi yerine anlık karlar peşinde koşuldu. Bu durum kötü bir imaj oluşmasına ve bunun kolayca silinememesine neden oldu.

Daha önce ülkemize giren Çin malı pek çok ürün garanti kapsamı dışında oldu ve özellikle sağlık , kozmetik ürünlerinde çeşitli cilt hastalıklarına yol açtılar. Bu da elbette ülkemizde Çin malına karşı kötü bir algı oluşmasına neden olan bir diğer unsur oldu.

Çin malı ürünlerin kötü bir algı oluşturmasının bir diğer nedeni taklit malların üretiminin neredeyse tamamının Çin’de yapılıyor olması. Örneğin Apple gibi ünlü markaların ürünlerinin bile neredeyse aynısı Çinliler tarafından üretime geçirilmektedir. Bu ürünleri alan kullanıcılar da dayanıksızlığından ve kötülüğünden şikayetçi olabiliyor. Öte yandan Xiaomi, Huawei gibi Çin merkezli telefon üreticisinden kaliteli, uzun yıllar boyunca sıkıntı yaşamadan kullanabileceğiniz telefonlarda alabiliyorsunuz. Dolayısıyla Çin malının direkt kalitesiz olduğu yönünde bir algıya varmak yanlış olacaktır ancak Çin’in çok büyük bir Pazar olduğunu, kaliteli ve kalitesiz çok fazla ürünün bulunduğunu bilerek, Çin malı bir ürün satın alınacaksa gerekli ön araştırmayı yaparak satın almak gerekmektedir. 

Abandonware Anlamı ve Hakkında Bilgiler
Analog Cihazlar Hakkında Bilgiler
Motor Yağı Konusunda En Başarılı Markalar
Artırılmış Gerçeklik Tanımı ve AR Kullanılan Oyunlar

Yorum Yapmayı Unutmayın :)