Alan Wake İncelemesi

Fahri Gün 17 Eki 2017 Oyun 635  0

Korku & gerilim & aksiyon unsurlarının bulunduğu Alan Wake oyununu sizler için inceledik.

Alan Wake, pek çok unsuru içerisinde barındıran özgün bir yapım. Hem korku hem gerilim hem de aksiyon dolu bir oyun olduğunu söyleyebiliriz.

Hikaye

Oyunda bir yazarı canlandırıyoruz. Yazarımızın adı Alan Wake. Korku romanları yazan yazarımızın bir romanı gerçeğe dönüşür. Alan Wake, yazmış olduğu kitapta hapsolmuştur. Kurtuluşu kitapta uygulanan adımları bu defa gerçekte uygulamakta bulur.

Hikaye olarak hem farklı hem de çok sürükleyici bir oyun olduğunu söyleyebilirim. Sinematik ara sahneler de oyunun işine girince çok daha iyi olmuş.

Grafik ve Ses Kalitesi

Grafiksel olarak güçlü bir oyun olan Alan Wake, zaman zaman fazla tekrar eden seslere sahip olsada ses konusunda da başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Oyunun üreticisi Remedy, oyun için büyük yatırımlar yapmış ve yoğun bir uğraş vermiş. Oyun da kaliteli grafikleri ile bunun karşılığını veriyor.

Oynanış

Oyunda karanlığın esir aldığı zombileşmiş insanlara karşı savaşıyoruz ve tabii tüm insanları canavarlaştıran temel gücü yok etmeye çalışıyoruz. Bunun için de acele etmeliyiz çünkü kız arkadaşımız kötü güçler tarafından kaçırıldı. Haliyle kahramanımız Alan Wake, problemleri çözebilmek, kitabından fırlayan bu kötü gücü yok edebilmek için teçhizatlar ediniyor. Yani oyunda silahlar kullanabiliyoruz.

Başlangıç aşamasında sadece sıradan bir tabancamız ve sınırlı bir mermimiz var. Bu yüzden  mermilerimizi doğru kullanmak zorundayız. Aksi taktirde bize saldıran karanlığın etkisindeki insanlara karşı hiç şansımız yok.

Oyunda karanlık noktalar çok tehlikeli iken ışık kaynakları çok daha güvenli. Çünkü karanlığın ele geçirdiği insanlar ışıkta duramıyorlar. Bu yüzden gündüzleri yer altına saklanıp yok oluyorlar. Geceleri ise tekrar ortaya çıkıyorlar.

Oyun genellikle gece vakitlerinde geçtiği için de özellikle sokak lambaları bizim imdadımıza koşuyor. Zor durumda kaldığınızda hemen  ışık kaynaklarının altına gidip orada bekleyin. Çünkü karanlıkta kaldığınız sürece saldırıya uğrayacaksınız.

Tek envanter aracımız silahlar değil; El feneri gibi araçlar da kullanabiliyoruz. El feneri, yüzüne fener tuttuğunuz canavarın dikkatini dağıtıyor ve canavar rahatsız olduğu için geri çekiliyor. Özellikle çok fazla yaratığa karşı aynı anda savaşırken el feneri çok işe yarıyor. Oyunda el feneri dışında farklı metaryaller de bulunuyor. Bunları yine savaşlarda avantaj olarak kullanabiliyorsunuz.

Oyunda pek çok bug bulunuyor. Bunlara denk gelmediyseniz şanslısınız.

SONUÇ

OYUNA PUANIMIZ: 8.0 / 10

Genel itibariyle aksiyon ve gerilimin harmanladığı oyunlardan hoşlanan teknoloji severlerin muhakkak denemesi gereken bir oyun. Hem hikayesi güçlü hem de kaliteli bir oynanışa sahip.

Etiketler: ,
Evdeyken Oynayabileceğiniz Web Tabanlı Oyunlar
Kodlama Bilgisi Olmadan Kullanabileceğiniz 5 Oyun Yapma Yazılımı
Android Telefonlarda Oynayabileceğiniz Ücretsiz Bağımsız Oyunlar
Hearts of Iron IV Etkileyici Bir İndirim Aldı

Yorum Yapmayı Unutmayın :)