360 No-Scope Terimine İlişkin Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 07 Tem 2023 Oyun 244  0

Oyunlarda havalı terimlerden biri olan 360 No-Scope teriminin ne anlama geldiği ve hangi durumlarda söz konusu olduğuyla ilgili bilgiler veriyoruz.

Video oyunlarında 360 No-Scope terimi, bir oyunun rakip oyuncuyu gamepad veya bilgisayar faresini kullanarak 360 derece tam tur döndürdükten sonar silahının dürbününü açmadan vurması halinde söz konusu olan bir terimdir. Yani bir oyuncunun silahın dürbününü açmadan ve kontrolcüsünü tam tur döndürerek yaptığı vuruşlardır. Bu şekilde rakibi vurmak oldukça zor olduğundan bunu başarmak oyun dünyasında önemli bir başarı olarak kabul edilmekte ve bu yüzden 360 No-Scope havali bir terim olarak bilinmektedir.

Özellikle 2000’li yıllarda rekabetçi LAN turnuvalarının başlamasından sonra oyuncular tarafından yaygın olarak kullanılan 360 No-Scope vuruş tekniği, eşleştirmeli çok oyunculu shooter oyunlarında sniper silahlarıyla yapılmaya çalışılır ancak sadece shooter oyunlarıyla sınırlı kalmayarak dürbünlü keskin nişancı silahı bulunan her oyunda yapılabilmektedir. Mesela Fortnite, Valorant, CS GO gibi oyunlarda günümüzde yaygın bir biçimde uygulanmaktadır.

360 No-Scope hareketini başarıyla uygulayabilmek için hem çok hızlı olmak hem de iyi nişan almak gerekiyor. Bu şekilde vuruş yapmadan önce dürbün açılamadığından crosshair olarak isimlendirilen nişangah da gözükmüyor. Bu yüzden oldukça zor bir vuruş olup, 360 derece tam tur döndürme hareketini olabildiğince hızlı yapıp dönüşü bitirdikten sonra rakibe doğru nişan almak gerekiyor.

360 No-Scope yöntemini başarılı bir şekilde uygulayabilmek isteyen bir oyuncunun, çevrimdışı modlar ile bolca pratik yapması gerekiyor. Aksi taktirde çoklu oyuncu modlarında oyuncu büyük bir hezimet ile karşılaşabiliyor ve dolayısıyla takım arkadaşlarını da olumsuz olarak etkileyerek tepkilere neden olabiliyor.

Nier Automata Oyununa Yüzde 60 İndirim Geldi
Hellblade Steam’de 3 Dolara Düştü!
GTA 5’de Arabanın Üstünü Açma Yöntemi
Assassin’s Creed Shadows Artık Sipariş Verilebiliyor!

Yorum Yapmayı Unutmayın :)