Uncharted 4 İncelemesi

Fahri Gün 18 Ağu 2017 Oyun 687  0

Dünyanın en iyi grafiklere sahip oyunu Uncharted 4’ü inceledik.

Giriş

Bir oyunun giriş kısmı son derece önemlidir. Özellikle de Uncharted 4 gibi hikaye bazlı sinematik sahneleri bol olan bir oyunda iyi bir giriş bekliyorduk ve öyle de oldu. Oyun başlangıç aşamasından itibaren bizi içine çekmeyi başardı.

Grafik Kalitesi

Oyunun giriş kısmı ile ilgili izlenimimizden söz etmişken girişten itibaren grafikleri hayranlıkla gözlemediğimizi de söylemem gerekiyor. Oyun, grafiksel açıdan çok güçlü ve hatta oyun dünyasındaki en iyi grafiklere sahip oyunun bu olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle karakterlerin mimikleri, görünüşleri harika bir şekilde yansıtılmış. Oyun dünyasında karakterlerin gerçekçi görünüşten uzak, biraz robotumsu gözüktükleri  düşünülürse bu oyunun bu bağlamda büyük bir devrim yarattığını söyleyebiliriz. Karakterler donuk bakmıyor ve sergiledikleri mimiklerle, hareketlerle size sanki bir filmin içinde yer alıyormuşsunuz hissini verebiliyor.

Öte yandan çevrenin de oldukça güzel gözüktüğünün altını çizmek gerekiyor. Oyunda manzaralar en ufak detaylara kadar süslenmiş. Oyuncunun çok net göremeyeceği bazı bölgeler bile itinayla tasarlanıp gerçekçi bir şekilde sunulmuş. Zaten oyunun geçtiği yerler genelde kırsal alan olduğu için sizi sürekli çok güzel manzaraların beklediğini söyleyelim.

Oyundaki minik bazı animasyon detayları da gözüme çarptı. Mesela arazi aracımız ile ilerlerken aracın arkasında bulunan minik simitin hareketlerine kadar tasarlama yapılmış. Aracın sergilediği hareketlere,  geçtiğimiz araziye göre hareket eden simit çok ufak ve çok hoş bir ayrıntı olmuş. Kısacası grafik anlamında oyun çok başarılı. Hem gerçekçi hem de inanılmaz uğraş verilmiş grafiklere sahip. Tabiri caizse emek kokuyor.

Ses Kalitesi

Grafiklerin olduğu gibi sesler de başarılı. Oyunun ses açısından rahatsız edici herhangi bir yanı olmadığı gibi oyuna diğer oyunlardan farklı olarak eklenen bazı ayrıntılar son derece başarılı olmuş. Mesela oyunda öldüğünüzde yanınızda bulunan yoldaş sizin öldüğünüzü görüp arkanızdan üzgünce bağırıyor. Bu sizi oyunda daha da hırslandırıyor. Oyunda çatışma sesleri de oldukça başarılı.

Hikaye

Uncharted serisi zaten genel olarak hikaye olarak güçlü bir seri. Hırsızı yönettiğimiz oyunda bir hırsızın sıra dışı yaşamı ile ilgili yeni ilginç bir hikaye daha yazıldığını görüyoruz. Oyunun başından itibaren zaman zaman karakterimizin çocukluğuna, zorluk geçirdiği bazı gençlik dönemlerine dönüyor, böylelikle hikayeyi içimizde hissediyoruz. Yani sonuç itibariyle diğer Uncharted oyunlarında olduğu gibi son çıkan Uncharted 4 oyunu da hikaye açısından güçlü.

Oynanış

Şimdi oynanış hususunda oyunun çok başarılı olduğunu kesinlikle ifade etmek lazım ancak gerçekçilikten hoşlanan yani oynadığı oyunun çok gerçekçi olmasını isteyen biri için biraz hayal kırıklığı yaratabilir. Çünkü oyunda normal bir insanın yapmasının neredeyse imkansız olduğu şeyler yapacağız. Fizik kurallarının dışında atlayışlar gerçekleştirip tırmanması imkansız olan bazı noktalara tırmanacağız. Bunun yanında o kadar fazla kişiyle çatışmaya giriyoruz ve o kadar zor ölüyoruz ki oyun sırasında kendinizi Malkoçoğlu felan sanıyorsunuz.

Ancak gerçekçiliği önemsemeyen, aksiyon sahneleri yaşayıp sıra dışı bir eğlence yaşamak isteyenlerin çok seveceği bir oyun. Oyun sırasında bitmek bilmeyen aksiyon sahneleri yaşıyorsunuz yani aksiyon anlamında çok güçlü bir oyun. Karakterimizin hareketleri de oldukça iyi ve oyun sırasında büyük bir buga rastlamadığımızı da ifade edelim. Yani oyunun oynanışı sıkıntısız.

Türkçe Dublajlı Ender Oyunlardan

Uncharted 4 oyununun Türkçe dublajı ve Türkçe dil desteği bulunuyor. Haliyle oyunu oynarken çok daha fazla keyif alacaksınız. Bu yönüyle oyunun bizden önemli bir puan daha kaptığını söyleyelim.

GENEL DEĞERLENDİRME

Ürüne Puanımız : 9.0 / 10

Çok başarılı, aksiyon dozajı yüksek bir oyun. Aksiyona doymak ve bunun yanında grafiksel şölen yaşamak isteyen oyuncularımıza öneririz.

Etiketler: ,
Days Gone PC Sürümü İncelemesi
FIFA 21 için muazzam indirim!
Alanında En Popüler Oyun Olan ETS 2 İndirime Girdi
Play Store Platformunda Ülke Değiştirme Yöntemi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)