Piyasaya Sürülen İlk GTA Oyunu Hakkında İlginç Bilgiler

Fahri Gün 04 Eki 2019 Oyun 384  0

Yeni yazımızda GTA serisi için çıkan ilk oyun hakkında enteresan bilgiler vereceğiz. GTA serisinin popülaritesi göze alındığında bu makalemizin oldukça sevileceğini düşünüyoruz.


Kategorisinde kuşkusuz ki en çarpıcı oyun olan GTA serisi, son olarak GTA V ile karşımıza çıkmış ve adeta zirveye yerleşmişti. Elbette serinin ilk oyun, pek çok günümüzün popüler oyun serisinde olduğu gibi zorluklarla karşılaştı ve başına pek çok ilginç iş geldi. Peki ilk oyunla ilgili en enteresan hususlar nelerdi?

İlk oyun ilk yasak


İlk GTA oyunu 1997 senesinde çıkışını gerçekleştirdi ve sahip olduğu öğeler nedeniyle pek çok ülkede yasaklandı. O dönemin Brezilya hükümeti, bu oyunun çocuklar açısından zararlı olduğunu düşündü ve ülke çapında yasakladı.


Sessiz Sedasız


İlk GTA oyununda ilginç bir şekilde ses yoktu. Oyundaki sesler ekrana diyaloglar halinde görüntülü metinler olarak düşüyordu. Hatta diyalogların sansürsüz halleri de vardı ve bunları aktif etmek için hile kodu yazılabiliyordu.


Rockstar O Dönem Farklı Bir İsim Kullanıyordu


İlk GTA oyunu çıkış yaptığı dönemde Rockstar Games şu anki ismini kullanmamaktaydı. Şirketin o zamanki ismi DMA Designs şeklinedeydi. Şirketi daha sonra Take-Two tüzel kişiliği satın aldı ve isim değişikliğine uğradı.


Üç Şehir Birden Vardı


Günümüzde çıkan devasa GTA oyunlarında genelde tek şehir kullanılırken ilk GTA oyunu bunlarla kıyaslanamayacak derecede ufak bir oyun olmasına rağmen üç şehre birden sahipti. Aynı zamanda 60’ların Londra’sında geçmekte olan iki ek içeriği de bulunmakta idi.


Ne Olacağı Baştan Belliydi


GTA serisinin ilk oyununun pek satış yapamadığını zannediyorsanız yanılıyorsunuz. 1997 yılında 3 milyonun üzerinde kopya satmayı bşarmıştı ve bir anda dikkatleri üzerine çekmişti. Elbette bu başarı ilerisi için de büyük bir ümit kaynağı olmuş ve geliştiricinin daha da büyük bir özveriyle çalışmasını sağlamıştı.


Kadın Ana Karakterler


GTA serisinde kadın ana karakterler günümüzde görülmemekteyken ilk çıkan GTA oyununun PC versiyonunda tam dört kadın karakteri yönetebiliyorduk. Ancak o zamanın teknolojileri kadınla erkek karakteri ayırt etmeye imkan tanımıyordu. Aynı zamanda seslendirmelerin de bulunmaması buna neden olmaktaydı.


Hırsız Polis Oyunu Oluyordu


İlk GTA oyunu aslına bakarsanız bir hırsız polis kovalamacası konseptine sahip olaacaktı. Geliştirici firma, oyunda hem polis olarak soyguncuları yakalamayı hem de soyguncu olarak oynayarak polislerden kaçmayı oyuncuya seçenek olarak sunmak istiyordu ancak bir süre sonra suçluları oynamanın oyuncular için daha keyifli olduğuna karar verildi ve bu yöne ağırlık verildi. Yine de günümüzün GTA oyunlarında polis arabalarıyla suçlu peşine düşmek de mümkün oluyor. En azından ufak bir yan içerik olarak böyle imkanlar sunuluyor.


İsmi Race & Chase Olacaktı


GTA serisinin ilk oyunu aslına bakarsanız Race & Chase ismiyle piyasaya sürülecekti ve bununla ilgili lisans anlaşmaları da yapıldı fakat daha sonra karar değişikliğine gidildi ve GTA ismi verildi.
Etiketler:
Oyunlarda Başarım Sistemi
Hogwarts Legacy: Secrets of the Restricted Section Tam Çözüm
Starfield Hileleri
Oyun Dünyasında Kapalı Beta Süreci Hakkında Bilgiler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)