Oyunlarda Beta Sürüm Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 12 Haz 2023 Oyun 141  0

Video oyunlarında beta aşamasının ne anlama geldiği konusunda bilgilere yer vermekte, hangi oyunlara beta sürüm denildiği konusuna değinmekteyiz.

Beta aşaması video oyunlarında, geliştiricilerin ürettiği oyun mekaniğinin ve diğer unsurların kamuya sunulmadan önce teste tabi tutulması yani deneme sürümünün sunulması anlamına gelir. Bu hususta sunulan beta sürüm, genelde belirli bir oyuncu grubuna sınırlı bir sürüm dahilinde verilmektedir. Beta aşamasında kullanıma açılan o oyun sürümüne Beta denilmesinin sebebi Yunan alfabesinden kaynaklanmaktadır. Beta, Yunan alfabesindeki ikinci harf olup, iki farklı anlamı vardır. Beta sürecindeki video oyunlarında bazı bozukluklar, hatalar ve diğer sorunlar gözlemlenebilir. Adı üzerinde bitmemiş olan test aşamasında bir versiyon olduğundan bir beta sürüm üzerine inceleme yapıp sonuçlarını paylaşmak da doğru olmayacaktır.

Beta süreci oyunun karmaşıklığına, yapım sürecinde bir engelle karşılaşıp karşılaşılmadığına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bazı oyuncular testleri esnasında keşfettikleri bazı hataları geliştirme sürecindeki ekibe bildirir ve geliştiriciler oyunun beta sürecinde keşfettikleri sorunları giderme noktasında çalışır. Beta sürecinin bazı oyunculara özel olarak sunulmasının temel nedeni de budur. Yani beta sürecinde bir hata elde edildiği zaman geliştiricilerce hemen giderilebilmesi için çaba sarfedilmektedir.

Oyunlardaki beta sürecine katılım gösteren oyunculardan geliştirme süreci, oynanış ve diğer hususlarda ayrıntıları kamuya açıklamamaları için bir gizlilik anlaşması talep edilebilmektedir. Söz konusu anlaşmalar gereğince sızıntıların oyunun lansmanını bozmasını önlemesi amaçlanır. Bir beta sürecinde oyunun geliştiricileri test esnasında keşfettikleri sorunları giderebilmek için çeşitli yamalar ve güncellemeler yayınlayabilir. Bulunan kritik hatalar giderilerek çok daha iyi bir oyun ortaya çıkarılabilir. Beta sürecinde geri bildirim ve bunun yanı sıra iletişim son derece önemli olup, kötü bir oyunun iyi olması sağlanabilir.

Oyunlarda Başarım Sistemi
Hogwarts Legacy: Secrets of the Restricted Section Tam Çözüm
Starfield Hileleri
Oyun Dünyasında Kapalı Beta Süreci Hakkında Bilgiler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)