Oyunda Görüntü Yırtılmalarını Engelleme Yöntemi

Fahri Gün 19 Eyl 2017 Oyun 869  0

Video oyunlarında görüntü yırtılmalarını engelleyebilmenin yollarını açıklıyoruz.

Oyun dünyasında hemen hemen her oyuncunun oyun esnasında görüntü yırtılmaları dikkatini çekmiştir. Bu durum bazı oyuncular olarak görüntünün üst üste binmesi, hayaletlenmesi olarak da ifade edilir.

Bu problemin çözüm yolu ise Vsync teknolojisinin aktif hale getirilmesidir. Bu teknolojiyi açtığınızda oyunlarda meydana gelen görüntü bozulmalarının önüne geçmiş olursunuz. Vsync, FPS oranlarını sabitliyor ve böylelikle yırtılmaları engelliyor. Fakat oyunun akıcılığını bir nebze de olsa indiriyor.

Peki oyun akıcılığı yitirmeden yırtılmaların önüne geçmenin bir yolu yok mu?

Bu son zamanlarda geliştirilen yeni teknolojiler ile mümkün. Mesela Freesync ve Gsync teknolojileri bu sorunun önüne geçebiliyor. Kırılmayı ortadan kaldırırlerken aynı zamanda kasma problemi de yaşatmıyorlar. Haliyle Freesync ve Gsync, Vsync teknolojisine göre biraz daha tercih edilebilir bir hal alıyor ancak bu teknolojilere sahip olan monitörlerin epey pahalı olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Yani ya Vsync veya Freesync desteği bulunan bir monitöre ve ekran kartına sahip olacaksınız yada Vsync kullanmaya devam edeceksiniz. Ancak Vsync açtığınızda da eğer profesyonel bir oyuncu değilseniz oyun akışında bir problem hissetmeyeceğinizi düşünüyorum.

Etiketler:
Kodlama Bilgisi Olmadan Kullanabileceğiniz 5 Oyun Yapma Yazılımı
Android Telefonlarda Oynayabileceğiniz Ücretsiz Bağımsız Oyunlar
Hearts of Iron IV Etkileyici Bir İndirim Aldı
Marvel Karakterlerinin Bulunduğu 5 Mobil Oyun

Yorum Yapmayı Unutmayın :)