Far Cry 2 Oyunu Detaylı İnceleme

Fahri Gün 27 Ara 2017 Oyun 1.256  0

Far Cry 2 hakkında inceleme yazımız ile sizlerle beraberiz. Oyunu detaylı bir şekilde masaya yatırıyor, artı ve eksi yönlerini anlatıyoruz.

Oyun 2008 yılında piyasaya sürüldü ve sunulduğu dönemde gerçekten iddialı grafiklere sahipti. Grafiklerin yanında geniş bir açık dünya sunuyor oluşu oyunun dikkat çekici bir başka özelliğiydi. Peki oyunun içerisine girdiğimizde yani derinlemesine oynadığımızda düşüncelerimiz ne oldu? Far Cry 2 gerçekten de başarılı bir oyun mu?

Oyuna çok sayıda karakterden dilediğinizi seçerek başlıyorsunuz. Bu konuda size pek çok seçenek tanınması oldukça hoş olmuş. İlk başlarda  bir takside Afrika topraklarında gezintiye çıkıyoruz. Bir paralı askeriz ve ne hikmetse konuşamıyoruz. Arabasına bindiğimiz şoför ise son derece konuşkan ve bize sürekli geldiğimiz bölge hakkında bir şeyler anlatıyor. Bizi misafir olarak gördüğü için neredeyse yol boyunca ülkelerinin siyasi karışıklıkları, toprakları, insanları hakkında bilgiler veriyor.

Taksici bir yandan aracını sürerken bir yandan oyun bizi etrafı incelemeye davet ediyor. Araçtan etrafı inceliyoruz ve insanların fakirlik ile mücadele ettiğini, pek çoğunun ülkeyi terk ettiğini ve geri kalanların iç savaş havasında olduğunu görüyoruz. Tam o sıralarda karakterimiz birden fenalaşıyor ve gözünü açtığında kendisini öldürmeyi planladığı kişinin karşısında yatarken buluyor.

Oraya gidiş sebebimiz o adamı öldürmekken birden bire yatakta çaresiz bir şekilde bekliyoruz ve bize onu öldüremeyeceğimizi söylüyor ve oradan uzaklaşıyor. Çakal lakaplı bu karakter, ülkenin iki büyük gücünü birbirine düşürüp onlara silah satıyor. Bizim de amacımız Çakalı öldürüp iç karışıklığa bir son verebilmek. Aksi taktirde ülke iyice yaşanılır olmaktan çıkacak.

Oyun Afrika atmosferini yansıtmaya çalışıyor fakat kullanılan grafik motoru nedeniyle bunu maalesef hiç mi hiç yapamıyor. Çünkü grafikler Afrika ortamına göre gerçekten çok soluk. Oyunun yapımcıları Afrika sıcağını hissedebilmeniz için sivri sinek seslerine kadar her şeyi yapmışlar ama grafiklerin soluk olmasının önüne geçememişler. Bunun bir numaralı sebebi de oyunda kullandıkları grafik motoru. Büyük bir ihtimalle Assassin’s Creed 2 oyununda kullanılan grafik motorunun aynısı bu oyunda da kullanıldı. Çünkü o oyunda da yine etraf çok soluk gözüküyordu. Parlaklığı arttırsanız bile maalesef bu değişmeyecek. Parlaklığı çok arttırdığınızda da bu kez hava karardığında hiç gerçekçi durmayacak ve o atmosferi yine yaşatamayacak. Haliyle neresinde tutarsanız elinizde kalıyor. Kısacası oyun atmosferi yaşatmayı başaramıyor.

Far Cry 2’de çok eğleneceğinizi, aksiyon dolu bir oyun oynayacağınızı sanıyorsanız maalesef yanılıyorsunuz.  Bu oyun o kadar ıssız ve o kadar tekrara düşüyor ki bir süre sonra ciddi anlamda sıkılıyorsunuz. Şehirde iki farklı güç var. Bu güçlerden sürekli görevler alıyorsunuz. Bu görevler mesela bir yeri patlatma, bazı askerleri öldürme, altın ele geçirme gibi çeşit çeşit oluyor. Görevleri isterseniz kabul ediyor isterseniz etmiyorsunuz. Görevi aldıktan sonra aracınıza biniyor ve görev yerine gidiyorsunuz. Görevleri tamamladığınızda elmas kazanıyorsunuz ve bu elmaslarla da silah alıyorsunuz. Zaten bunun haricinde elmaslarınız bir işe yaramıyor. Haliyle bu da gerçekçiliği düşürüyor. Elmas kazanıp sürekli yeni silah almak için harcıyorsunuz ve bu döngü böyle sürüyor.

Oyun size çok büyük bir harita ve açık dünya sunuyor. Bu haritayı gezebilmeniz için çeşit çeşit araçtan da faydalanabiliyorsunuz. Afrika arazisinde araç sürmek oldukça keyifli fakat devriye gezen araçlara yakalanırsanız anında ateş açıyorlar. Oyunun yapay zekası bugün piyasada bulunan pek çok oyundan daha iyi ve beş farklı zorluk derecesi var. Eğer Zorlu veya Delice seviyelerine alırsanız oyun gerçekten çok zorlaşıyor.

Karakterimiz farklı silahları bir arada kullanabiliyor. Birincil, ikincil, üçüncül silahlar kullanabilirsiniz. Aynı anda bazuka, taramalı, tabanca ve bomba taşıyabiliyorsunuz.  Bu da sizi bir ölüm makinesi haline dönüştürüyor. Fakat mermilerin çok çabuk bitmesi oyunda sizi en zorlayacak şey. Çünkü mermiler bittikten sonra öldürdüğünüz bir askerin silahını aldığınızda silah sürekli kitleniyor ve bu bir süre sonra çok sinir bozucu olmaya başlıyor. Oyunda karşınıza sürekli bir düşman çıktığı için kitlenemiş silahlarla bir yere kadar ilerleyebiliyorsunuz.

Karakterimiz oyunda arkadaşlar edinebiliyor ve eğer vurulursa arkadaşlarından destek alabiliyor. Mesela vurulup düşerseniz arkadaşınız hemen gelip sizi kaldırabiliyor ve bir süre için çatışma esnasında sizi kolluyor. Aynı zamanda özel iğneleriniz var. Bunları kullandığınız anda çok düşen can barınız yükseliyor. Normalde oyunlarda can barı bir süre bekledikten sonra otomatik olarak dolar. Fakat bu oyunda öyle bir şey söz konusu değil. Şırıngalarınız olmazsa canınızı yükseltmek için vücudunuza saplanmış olan kurşunu çıkarmanız gerekiyor ve o sıra zarfında da size ateş eden olursa karşılık veremiyorsunuz. Bu hem gerçekçi hem hoş bir detay olmuş. Günümüzün pek çok oyununda bunu göremiyoruz.

Sonuç

NetHanesi Editor Puanı: 6.5 / 10

Oyun aslında üretildiği yıla göre gayet güzel. Ancak bu tarz oyunlarda sıkılmamama rağmen bu oyunda ciddi anlamda sıkıldım. Çünkü çok ıssız ve sürekli aynı döngüde geçiyor. Bir süre sonra çok fazla sıradan bir hal alıyor. Afrika atmosferini yaşatamıyor. Oyunda ciddi mantık hataları bulunuyor. Öte yandan yapay zeka olarak güçlü bir oyun. Pek çok oyunda bulunmayan özellikleri içerisinde barındırıyor. Geniş haritası ve o harita içerisinde özgürce hareket edebilmeniz, silahlarınızın özelleştirilebilmesi ve karakterinizi seçebilmeniz çok hoş detaylar. Sonuç itibariyle denemeye deyecek bir oyun. Ancak çok büyük şeyler beklemeyin.

Etiketler: ,
Kodlama Bilgisi Olmadan Kullanabileceğiniz 5 Oyun Yapma Yazılımı
Android Telefonlarda Oynayabileceğiniz Ücretsiz Bağımsız Oyunlar
Hearts of Iron IV Etkileyici Bir İndirim Aldı
Marvel Karakterlerinin Bulunduğu 5 Mobil Oyun

“Far Cry 2 Oyunu Detaylı İnceleme” üzerine 2 yorum

  1. chroem dedi ki:

    sweetfx ile daha iyi grafikler elde ediliyor sweetfc ile oynayın görün

  2. ahmet dedi ki:

    oyunu en fazla 30 dakika oynayabiliyorum sonra çok sıkıyor hemen alt+tab yapıyorum far cry 5 bundan daha iyi olacak

Yorum Yapmayı Unutmayın :)