2018’de Öne Çıkacak 3 Programlama Dili!

Mehmet Ali Çelik 28 Ara 2017 Webmaster 2.953  0

Sizce yazılım dünyasında kaç farklı programla dili bulunuyor? Bu oldukça önemli bir soru. Oyun, mobil uygulama, web site, masaüstü uygulama vb. projeler için kullanabileceğiniz 600’den fazla programlama dili olduğunu biliyor muydunuz? Fakat yazılım dünyasında her yıl farklı programlama dilleri öne çıkıyor. 2018’de öne çıkması beklenen 3 programlama dili birçok projenin zemininde kullanılabilir.

Bir girişimcinin tasarladığı projeyi beklediği seviyeye ulaştırabilmesi için doğru dilleri kullanma becerisi önemli bir artı. Her girişimci bu kadar yetenekli olmayabilir. Projenizin yazılım altyapısını geliştirebilmek ve en azından iyi bir başlangıç sağlayabilmek için temel programlama dillerine hakim olmanız beklenebilir. Siz de hangi programlama dili para kazandırır diyorsanız listeyi inceleyin! Sıfırdan öğrenmek isteyenler, kendilerini geliştirmek isteyenler ya da uzmanlaşmak isteyenler için 2018’de gündemde olması beklenen 3 programlama dili şu şekilde:

Swift

Apple tarafından 2014 yılında bir WWDC etkinliğinde tanıtıldı. Apple’ın  iOS ve OS X platformlarına iOS ve Mac uygulamaları geliştirmek için hazırlanan Swift Mart 2017 verilerine göre dünyanın en çok kullanılan 10 programlama dili arasına girdi.

Apple’ın ‘’ daha yenilikçi ve daha üstün performanslı’’ sloganıyla desteklediği Swift programlama dili geleceği şekillendirmek için yüksek bir potansiyele sahip. iOS için geliştirilmiş genel amaçlı, çok paradigma bir programlama dili olarak kabul ediliyor. Kullanıcı dostu ve eğlenceli olmasının yanı sıra bakımı kolay ve yüksek seviyeli bir dildir. Üstelik birçok programlama diline göre daha hızlı çalışır.

Ruby

Tarihler 1995 yılını gösterdiğinde yazılım dünyası yepyeni bir programlama diliyle tanışmıştı. Bu dil de Yukihiro Matsumoto tarafından geliştirilen Ruby’den başkası değil! Genel amaçlı, nesne tabanlı bir programlama dili olarak kolay bir kullanıma sahip olan Ruby, tarihler 2018’i gösterdiğinde yeniden sahne almaya başlıyor. Yazılım dünyasında daha pratik, kolay ve stabil olanın ön plana çıkması Ruby’nin daha fazla talep görmesi anlamına geliyor.

Rust

Yazılım dünyasının çiçeği burnunda bir diğer programlama dili, Rust! İlk sürümü olan 1.0, 15 Mayıs 2015 tarihinde yayınlanmış olsa da Rust’ın tanıtımı 2010 yılına kadar uzanıyor. Bir Mozilla çalışanı olan Graydon Hoare’ın kişisel projesi olan Rust programlama dili, Mozilla Research’ün 2009 yılında sponsor olmasıyla halihazırdaki konumuna erişebilmiştir.

Güvenli, pratik, nesne tabanlı bir programla dili Rust’ta tüm yönleriyle açığa çıkıyor. Açık kaynak kodlu bir dil olarak şu ana kadar yeterli düzeyde bir talep gördüğünden bahsetmek mümkün. Kolay öğrenilebilir olması ve güvenlikli yapısıyla bireysel yazılımcılar tarafından benimsenmiş bir dil. Ancak yine de istenen yaygınlığa ulaşabilmiş durumda değil. 2018’de daha da öne çıkması beklenebilir.

JavaScript Veri Türleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Perl Programlama Dili Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Türkçe – Rusya Çeviri Araçları
Web Hosting Planları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)