Assassin’s Creed Revelations İncelemesi

Fahri Gün 03 Eki 2017 Oyun 989  0

Assassin’s Creed Revclations oyununu detaylı bir şekilde inceliyoruz. Oyunun artı ve eksi yönlerini açıklıyoruz.

Popüler oyun serilerinden Assassin’s Creed’in Assassin’s Creed Revelations oyunu, Assassin’s Creed Brotherhood oyunundan sonra piyasaya sürülmüştür. Brotherhood oyununda bildiğiniz gibi Ezio’yu yönetiyorduk. Revelations oyununda da yine Ezio’yu yönetiyoruz. Fakat bu kez Ezio eskisine göre çok daha olgun bir yaşta ve çok daha tecrübeli.

HİKAYE

Ezio, suikastçiler ile tapınakçılar arasındaki bu amansız savaş ile ilgili bir anlam arıyor. Ve bu anlam arayışında çareyi eski usta Altair’de buluyor. Altair, suikastçi kardeşliğinin en önemli bireylerinden biri ve Cennet Elması’nın da sahibi.  Ezio, bu usta karakter ile ilgili ipuçları arayacak ve oyun boyunca Altair’in bazı noktalara bıraktığı anahtarları bulmaya ve aynı zamanda bir tapınağın kilidini açmaya çalışacak. Kısacası Ezio, kendisi gibi suikastçi olan ama kendisinden uzun yıllar önce yaşamış ustasının izini sürecek.

Bu arada oyunun İstanbul’da geçtiğini söyleyerek ayrı bir parantez açmak istiyorum. Tarihi İstanbul’u görmek istiyorsanız bu oyun sizin için harika bir fırsat yaratıyor.  Aynı zamanda hikaye yönü kuvvetli bir oyun olduğu düşünülürse böyle bir oyunu İstanbul’da oynamak kesinlikle şahane.

GRAFİK VE SES KALİTESİ

Oyun grafiksel anlamda oldukça kaliteli. Özellikle giriş kısmında karlı mekanlarda bir süre vakit geçiriyorsunuz ve Assassin’s Creed Revelations oyunu karlı atmosferi en iyi yansıtabilen oyunlardan biri. Oyunu oynarken soğuk iliğinize kadar işliyor. Tabii oyunun geneli karlı bir atmosferde geçmiyor. Sadece yarım saat bir saatlik bir kısım o şekilde ilerliyor ve ardından karakterimiz gemi ile İstanbul’a yolculuk ediyor. İstanbul’da bizi harika manzaralar karşılıyor. Grafiksel olarak önceki oyuna göre ciddi geliştirmeler yapıldığını görüyoruz. Karakterlerimizin görüntüsü de eskisine oranla çok daha gerçekçi.

Ancak oyunun ses tarafında biraz sıkıntılı olduğunu söyleyebilirim. Özellikle bizler Türk olduğumuz için Türkçe sesler konusunda oldukça anormal şeyler olduğunu söyleyebilirim. Mesela Ezio ile diyaloğa giren bazı karakterler genelde hep İngilizce konuşuyor ve araya bir iki Türkçe kelime sıkıştırıveriyor. Üstelik o Türkçe kelimeleri söylerken Türkçe aksanının olmadığı çok açık. Yani Türkçe seslendirmelerin ciddi bir kısmını yabancılara yaptırmışlar. Tabii bu da oyunun gerçekçilik derecesini bir hayli düşürüyor. Aynı zamanda bir Türk olarak bana epey komik geldiğini söyleyebilirim.  Tabii arada bir bazı Türkçelendirmeleri gerçekten de Türk dublaj sanatçılarına yaptırmışlar ancak bu sanatçılar da adeta Amerikan film dublajlarındaki gibi konuşuyorlar yani halk diliyle konuşmadıklarından ve ses tonlarını buna göre ayarlamadıklarından çok tuhaf duruyor. Kısacası oyun Türk topraklarında geçiyor ama üstün körü bir çalışma yapılmış.  Oyunun Türkçe dil seçeneği olmaması da cabası. Türk topraklarında geçen bir oyun olmasına rağmen Türkçe dil seçeneği maalesef eklememişler.

OYNANIŞ

Assassin’s Creed Revelations, oynanış anlamında eski yapımlara nazaran biraz sınıf atlamış. Ancak bazı buglar göze çarpmıyor değil. Aynı zamanda yapay zeka yine çok zayıf. Oyunda seriyi daha önce oynamamış birinin bile pek zorlanacağını düşünmüyorum. Özellikle karşı saldırı sistemi oyunu çok daha basit bir hale getiriyor. Her ne kadar bu sistemi sevsemde oyunda bir süre sonra Malkoçoğlu’na bağladığınızı hissettiriyor. Karşınızda ne kadar kişi olursa olsun rahatça kesim yapabiliyorsunuz.  Gördüğüm kadarıyla zorluk seviyenizi ayarlayabilmek için bir ayar da bulunmuyor.

Oyunda bazı görevler epey sıkıcı iken bazı görevler oldukça keyifli. Ancak oyunun  pek uzun olmadığının, çabuk bittiğinin altını çizeyim ve öyle pek güçlü bir hikayesi maalesef yok. O yüzden oyunu bitirdiğinizde ‘E ne bu şimdi?’ demek istemiyorsanız ana görevleri yapma konusunda acele etmeyin. Güzel İstanbul’un tadını çıkarın. Etrafta gezin,  yan görevler yapın. Bu şekilde oyunun süresini biraz daha uzatabilirsiniz.

Revelations oyununda yeni bir savunma sistemi var. Tapınakçılara karşı belli bir bölgeyi korumak içni stratejiler yapabiliyorsunuz. Bu stratejiler sayesinde oyun çok daha keyifli bir hal alıyor.

SONUÇ

Oyuna Puanımız: 7.4/10

Artıları: Grafiksel olarak tatmin edici bir oyun. Tarihi İstanbul yapıları güzel bir şekilde yansıtılmış.

Eksileri: Türk topraklarında geçen bir oyunun Türkçe dil seçeneği yok ve seslendirmeler genellikle yabancı dil. Türkçe seslendirmelerde bile şive problemleri açık bir şekilde göze batıyor ve çok komik duruyor. Mesela ‘Allaha Emanet Ol’ sözünü söylerken ‘Ellaha İmenet Oll’ şeklinde telaffuz ediyorlar. Özellikle de Türkçe bazı karakterleri mesela ı gibi harfleri telaffuz ederken oldukça komikler.  Oyun çok kısa. Oyunun yapay zekası zayıf.

Alanında En Popüler Oyun Olan ETS 2 İndirime Girdi
Play Store Platformunda Ülke Değiştirme Yöntemi
Pawn of the Dead İncelemesi
Little Nightmares 2 İncelemesi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)