Assassin’s Creed Black Flag Ayrıntılı İncelemesi

Fahri Gün 20 Eki 2017 Oyun 950  0

Assassin’s Creed Black Flag oyunu ile ilgili detaylı bir inceleme yaptık. Oyundan memnun kaldık mı? Hangi yönlerini eksik bulduk? Makalemizde açıklıyoruz.

Serinin devrimi denilebilecek bir oyun olan Assassin’s Creed Black Flag, korsanlar ile suikastçileri birleştiriyor! Oyunda hem korsan hem de bir suikastçi olan Edward Kenway’i yönetiyoruz.

HİKAYE

Kenway, genç ve yetenekli bir korsandır. Fakat daha sonradan suikastçilerin arasına katılır.  İşin garibi bu oyunda seride ilk kez suikastçilikten bu kadar uzaklaşıp gemi görevleri yapmaktayız. Oyunun çoğu gemide geçiyor. Korsanlar olarak çeşitli görevler yerine getiriyoruz ve tayfamız ile beraber denizlerde keşifler yapıyoruz.

GRAFİK VE SES KALİTESİ

Assassin’s Creed Black Flag, grafik ve ses kalitesi olarak pek çok yeni şey getirsede grafiklerinin çok gerçekçi olmadığının altını çizmek gerekiyor. Özellikle bir önceki oyun  Asssassin’s Creed 3 ile kıyaslandığında pek üzerine çıkılamamış. Zaten oyunda farklı bir grafik teması benimsenmiş. Bunu oynarken net bir şekilde hissediyorsunuz. Ancak bu durum FPS’lere harika bir şekilde yansımış. Oyunda herhangi bir performans, optimizasyon sorunu yok. Ultra ayarlarda ortalama bir PC ile bile çok iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Ses konusunda yoğun çalışmaların yapıldığı belli oluyor. Oyuna Karayip Korsanları’ndan tanıdığımız bir müzik eklenmiş ve cuk oturmuş. Aynı zamanda tayfamızın uzun yolculuklar esnasında şarkılar söylemesi ve bu şarkıları değiştirebiliyor oluşumuz çok güzel olmuş. Zaman zaman tayfamız için yeni besteler bile bulabiliyoruz. Böylece yolculuklar sırasında tayfamız biz ne istersek o şarkıyı söylüyor.

Gemilerin görüntüsü gerçekten çok güzel. Pek çok şey düşünülmüş ve oyuna eklenmiş. Gerçek bir korsan gemisi havası yaratılmaya çalışılmış. Bunu başardıklarını da söyleyebilirim.

OYNANIŞ

Assassin’s Creed Black Flag, inanılmaz bir özgürlük sunuyor. Açık dünya oyunları arasında kesinlikle çok önemli bir yere sahip. Oyunda çok fazla şey yapabilirsiniz. Geminiz ile size verilen koca haritada keşifler yapabilir. İstediğiniz noktaya su altı dalışı gerçekleştirebilir, hatta su altında hazineler bulabilirsiniz. Pek çok keşfedilmemiş ada, ayak basılmamış yabani hayvanların bulunduğu bölge sizi bekliyor. Tek tek oralara geminiz ile gidebilir, harika keşifler yapabilirsiniz. Hatta çıktığınız bir adada hayvanlara rastlarsanız bu hayvanların etinden ve derilerinden yararlanmanız da mümkün. Yani oyunda avcılık da yapabiliyorsunuz.

Gemi savaşları çok eğlenceli. Geminizin seviyesini geliştirip daha kuvvetli bir hale getirebiliyor, Geliştirdiğiniz kısma göre stratejiler ayarlayabiliyorsunuz. Oyunda bulunan düşman gemilerden bazılarının seviyesi çok yüksekken bazılarının seviyesi çok düşük. Tabii zorluk derecesine göre alacağınız ganimetin oranı da değişiyor.  Ve yendiğiniz gemiyi isterseniz bordalayabiliyor, isterseniz de tamamen batırabiliyorsunuz. Tabii bordalama yaptığınızda daha fazla ganimet kazanıyorsunuz. Kazandığınız ganimetleri geminizi geliştirmekte ve diğer şeylerde kullanibiliyorsunuz.

Aynı şekilde karakterimizin de silahlarını, zırhını geliştirebiliyorsunuz. Bunu isterseniz kazandığınız paralarla, isterseniz topladığınız post ve çeşitli eşyalarla yapabilirsiniz.

Oyunun dövüş sistemi fena değil ancak bir süre sonra çok sıkıyor. Sürekli aynı dövüş mekanikleri ve çok da kolay. Gemi direklerinin üzerine çıkıp suikast yapma, ateş etme gibi özellikler çok iyi olmuş ancak dediğim gibi oyun çok basit olduğu için bunlar biraz havada kalıyor. İsterseniz tüm gemiye karşı tek başınıza bile savaşabilirsiniz. Tabii serinin yabancısı değilseniz.

Oyunda suikast görevleri de var ancak hikaye ve tema olarak daha çok korsan oyunu olmuş. O yüzden çok fazla insan tarafından eleştirildi.

SONUÇ

VERDİĞİMİZ PUAN: 9.3 / 10

Assassin’s Creed Black, özellikle keşif yapmayı, korsan temalı oyun ve filmleri sevenler için çok güzel bir yapım. Hikaye olarak her ne kadar biraz zayıf kalmış olsada seriye getirilen çok önemli bir soluk diye düşünüyoruz. Her ne kadar suikastçi & tapınakçı savaşından biraz uzaklaşılmış gibi gözüksede aslında bu savaşın gemi savaşlarına, su dünyasına nasıl yansıdığını anlatmaya çalışıyor.

Artıları: Özgün ve kaliteli bir yapım. Keşif yapabileceğiniz çok fazla alan var. Görevleri zengin. Gemi savaşları etkileyici.

Eksileri: Dövüş sistemi çok basit ve sınırlı. Oyunda çok kolay para kazanılıyor ve haliyle çok kolay olmuş.

Cyberpunk 2077 Hakkında İşinize Yarayabilecek İpuçları
Siege Survival : Gloria Victis Nasıl Bir Oyun? İnceleme
Biomutant İncelemesi
Snopy Direksiyon Seti Tavsiyeleri

Yorum Yapmayı Unutmayın :)