Balıklar Sandığımızdan Daha Zeki!

Buğra Özçelik 20 Eki 2017 Genel 622  0

Özellikle yunus balığı ve balina, geçmişten beridir balık dünyasının en zeki üyeleri olarak kabul edilirler. Ancak yapılan yeni çalışmalar, bu türlerin tahmin ettiğimizden daha da zeki olduğunu gösteriyor.

 

 

Bir süredir sürdürdükleri çalışmaların sonuna gelen Manchester University, yunus balıkları ve balinalar hakkında çok çarpıcı bilgiler elde etti.

Araştırmacılara göre bu balık türlerinin evrimsel süreçte görece zeki diğer canlı türlerinin, özellikle de insan ırkının gerisinde kalmalarının en büyük sebebi bizlerin sahip olduğu gibi parmak yapılarının olmaması imiş. Buna rağmen balıkların birbiriyle ilişki içinde sosyal gruplar halinde yaşadıkları, zamanla değişen ve gelişen bir dillerinin olduğu hatta farklı coğrafyalardaki grupların farklı kültürel işaretler sergilediği öğrenildi.

Bu gelişmiş balık türleri öğrendiklerini yeni nesillere aktarmayı da başarabiliyorlar. örneğin avlarını kandırma, ya da kuyruklarıyla avlarını döverek sersemletme gibi yeteneklerini yeni doğanlarına göstererek öğrettikleri araştırmalar sonucunda ortaya çıkmış oldu.

Araştırmalar sırasında ilginç olaylarla da karşılaşıldığını belirten araştırmacılardan Dr. Shultz, yunus balıklarının balıkçılara av sırasında yardım ettiklerine bile şahit olduklarını belirtti.

Yunus balıklarının avcıların istediği balıkları ağlara doğru kovaladıklarını, bunun karşılığında da avcılardan bedava balık ikramı alabilmeyi beklediklerini gözlemlemiş. Ayrıca bir diğer ilginç tespit ise yumuşakça türlerini yemek isteyen yunusların kayalıklardaki canlıları yemek uğruna burunlarını yaraladıkları ve bunu da zamanla burunlarına deniz süngerleri geçirerek kayalıklara yaklaşmak şeklinde çözüme kavuşturduklarını da gözlemlemiş.

Sizce de yunus balıkları, balinalar ve köpek balıkları gibi büyük balık türleri sandığımızdan daha zeki olabilirler mi? Yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın. Sağlıcakla kalın.

Etiketler: , , , ,
Popüler Telefonlardan P20 Lite İçin Yeni Bir Güncelleme Çıktı
Videoyu Masaüstü Arka Planı Yapmak İçin Kullanılabilecek Yöntemler
Uygun Fiyattan Alınabilecek Yüksek Performanslı Bluetooth Hoparlörler
Zenfone 6 Tekrar Satışa Çıktı

Yorum Yapmayı Unutmayın :)