I Am Alive İncelemesi

Fahri Gün 18 Eki 2017 Oyun 1.062  0

I AM Alive inceleme yazımız ile sizlerleyiz. I Am Alive yapımının artı ve eksi yönlerini açıklıyor, oyun ile ilgili bir puanlama yapıyoruz.

I Am Alive, Ubisoft Shangai tarafından oluşturulmuş bir oyun. Oyunda, Amerika’da meydana gelen bir doğal afet sonucunda tehlikede olan, haber alamadığı ailesini kurtarmaya çalışan bir babayı yönetiyoruz. Karakterimizin tırmanma gibi yetenekleri var. Bu, virane haldeki şehirde işimizi biraz kolaylaştırıyor.

HİKAYE

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi oyun boyunca amacımız ailemizi bulmak. Bunun için de evimize varmamız lazım. Ancak şehir büyük doğal afetin ardından yaşanacak halde değildir ve etraf toz duman içerisinde ve her yer yıkıktır. Aynı zamanda oluşan felaketten dolayı insanlar hayatta kalmak için çok daha acımasız olmaya başlamışlardır. Çeteler çok artmıştır ve yiyecek ile içecek çok daha kıymetli bir hal almıştır. Bu gibi sebeplerden karakterimiz yolculuk boyunca çeşitli zorluklara göğüs germek zorunda kalacaktır.

GRAFİK VE SES KALİTESİ

Üç boyutlu bir oyun olmasına karşın uzaktaki objeler farklı tasarlanmış. Aynı zamanda oyunun belli başlı bölgelerde geçtiğinin altını çizelim. Grafikler genellikle siyah beyaz görüntüde. Oyun boyunca o kasveti size hissettirmeyi başarıyor. Grafikleri ve sesleri genel olarak başarılı. Ancak karakterler kesinlikle daha iyi tasarlanabilirdi. Karakterimizin yüzü zaten siyah ve beyaz renklerin hakim olduğu bir oyunda açıkçası doğru düzgün anlaşılamayacak şekilde tasarlanmış. Yani insanlar oyunda biraz kötü gözüküyor. Daha gerçekçi yapılması gerekiyordu.

OYNANIŞ

Oyunda gerçekçilik çok ön planda. Bunu oynarken de hissediyorsunuz. Bir yere tırmanırken Assassin’s Creed serisinde olduğu gibi sınırsız bir enerjiniz ve her yere tırmanabilme yeteneğiniz bu oyunda bulunmuyor mesela. I AM Alive’da bir yere tırmanırken enerji barınız hızlıca düşüyor. Bazen o kadar çabuk düşüyor ki tırmanışınız ortasında düşüp ölüyorsunuz. O yüzden tırmanmaya başlamadan önce ne yapacağınıza karar vermeniz daha iyi olur. Aynı şekilde oyunda aşırı tozlu olan bölgeler var. Özellikle yer altında bazı bölgeler oluşan doğal afet nedeniyle adeta toz bulutu olmuş. Oraya indiğinizde nefes almamanız gerekiyor ve önünüzü zor görüyorsunuz. Zaman zaman çeşitli cesetlerin nefessizlikten öldükleri için orada olduklarını farkediyorsunuz. Haliyle o noktalarda oyunu çok iyi oynamak lazım. Hızlı karar verip uygulamak oyunu oynarken oldukça önemli. Buna bir örnekte dövüş sisteminden verebilirim. Oyunda silahlarınız var ancak sınırlı sayıda mermiye sahipsiniz. O yüzden mermilerinizi kullanırken çok dikkatli olmalısınız. Silahınızın yanında sopa,  satır gibi bazı silahlar da bulup taşıyabiliyorsunuz. Mesela önünüzü bir çete keserse hemen silaha sarılıp üzerlerine sıkmak pek mantıklı olmayan bir şey. İlk olarak silahı çıkarıp onu korkutmanız ama hemen sıkmamanız lazım. Silahı çıkarıp ona doğrulttuğunuzda genellikle çeteler dağılır. Dağılmayıp silahını çıkarırsa veya üzerinize gelmeye devam ederse o zaman silahınızı konuşturmaya başlayın.

I Am Alive açık dünya oyunu değil. Sadece ana görev üzerinden ilerlemekte.

SONUÇ

Oyuna Puanımız: 8.9 / 10

Her oyun türüne göre ve yapmak istediklerine göre değerlendirilip o şekilde puanlanmalıdır. I Am Alive, bir AAA+ oyunu değildir ve amacını da yerine getirmektedir. Bu tarz oyunlarda çok iyi bir atmosfer hazırlayıp oyuncuyu hikayeye bağlamak çok önemlidir. Çünkü gerçekçiliğin ön planda olduğu oyunlarda genellikle oyuncular o oyun ile duygusal bağ kurmaya çalışırlar ve hikayesine çok önem verirler. İşte I Am Alive’ın en başarılı olduğu nokta bu.

I Am Alive eğlenmek için oynanabilecek bir oyun değil. Gerçekçiliğe odaklanan bir oyun ve bu yüzden zaman zaman sıkıcı gelebilir. Pek çok oyun inceleme sitesinde de oyuna bu yüzden haksız yere çok düşük puan vermişler. Oysa dediğim gibi oyunun amacı sizi aksiyondan aksiyona sokup çok eğlendirmek değil. Size çok gerçekçi, sürükleyici, duygusal ve kasvetli bir ortam sunmayı amaçlıyor. Oyunu oynarken de bunu iliklerinize kadar hissediyorsunuz.

Artıları: Güçlü atmosfer, kaliteli yapısı, özgünlüğü

Eksileri: Kısa sürüyor, grafiksel açıdan eksiklikleri var

Etiketler:
2021 Yılında An Fazla Beklenen Devam Oyunu Niteliğindeki Oyunlar
Days Gone PC Sürümü İncelemesi
FIFA 21 için muazzam indirim!
Alanında En Popüler Oyun Olan ETS 2 İndirime Girdi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)