Yorgunluk Tespit Sistemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Fahri Gün 21 Nis 2022 Teknoloji 80  0

Bu yazımızda yorgunluk tespit sistemine dair bilinmesi gerekenlere değiniyoruz. İşte ayrıntılar…

Araç sürücülerinin özellikle gece vakitlerinde otoyolda araç kullanırken uykulu olduğunu ve zikzaklar yaptığını görebilirsiniz. Bu gibi durumlarda diğer araçlar biraz yavaşlayarak veya hızlanarak uykulu araç sürücüsünden uzakta durup kendilerini kurtarmaya çalışmaktadır. Çünkü uykulu araç sürücüsü çevresindeki diğer araç sürücülerinin de kaza yapmasına neden olabilir. Diğer sürücülerin bu gibi durumlarda kornaya basarak araç sürücüsünü uyandırmaya çalışması da işe yarayabilir. Uykulu araç sürme durumu özellikle uzun yol sürücülerinin sık yaşayabildiği bir durumdur. Bu gibi sorunlarla karşılaşılmaması için sürücünün yeteri kadar uykusunu almış olması gerekir.

Uykulu araç sürme sorunu ile ilgili olarak yorgunluk tespit sistemi teknolojisi geliştirilmiştir. Bu teknoloji, uykulu sürüşü algılayabilme yeteneğine sahiptir. Bu özelliğin yaygın kullanılan sürümünde sürücü belirli bir süre boyuncu içinde bulunduğu şerit merkezinden kaç kez çıktığını izleme yöntemi kullanılır. Şerit işaretlerini ve aracın şeritteki konumunu izlemek için kalkış uyarı sistemlerinden bazı sensörleri ödünç almaktadır. Şeritten ne kadar sıklıkla ayrıldığınız izlenip uykulu olup olmadığınız tespit edilir. Daha gelişmiş olan yorgunluk tespit sisteminde ise olağan sürüşünüz öğrenilir ve normal sürüş düzeninizin dışına çıkıp olağandışı bir sürüşe başlarsanız sistem uykulu olduğunuzu tespit edip sürüş molası vermeniz açısından size uyarı gönderir. Araç sizin sürüş molası vermeniz gerektiği yönünde bir uyarı gönderecek ve uyarı aracınızın ön panelinde mesaj veya kahve bardağı ifadesi gibi görüntülenecektir. Aynı zamanda sesli uyarılara sahip olan sistemler size sesli bir şekilde uykulu olabileceğinizi söyleyebilir ve güvenli bir şekilde sürüş yapabileceğiniz düzeye ulaşıncaya dek mola vermeniz isteğinde bulunur. Bazı sistemler direksiyonu, koltuğu titreterek sürücüyü uyandırmaya çalışmakta olup, bazı sistemler hava püskürtmesinde bulunur. Çok gelişmiş sistemlerde araca araca otonom müdahalelerde de bulunulabilir. Günümüzde pek çok otomobil şirketi uykulu sürücüleri uyandırma adına sürüş simülasyonlarında bulunmuşlardır. Yapılan testler sonucunda her biri farklı bazı sürüm ve isimlendirmelere, bununla beraber çeşitli özelliklere yer vermiştir.

Sürücülerin daha güvenli bir yolculuk adına yorgunluk tespit sisteminin uyarılarını mutlaka dikkat alarak önlemler alması gerekmektedir. Günümüzde giderek yaygınlaşan yorgunluk tespit sisteminin ileride ülkemizde de standart halini alması beklenmektedir.

Basit Elektrik Devrelerine İlişkin Bilinmesi Gerekenler
Hava Temizleme Cihazları ile Kelebek Kanatlarının İlgisi
Medya Ekonomisiyle İlgili Bilinmesi Gerekenler
IPTV Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)