Yeni NVIDIA Ekran Kartları Ne Gibi Farklılıklar Sunacak?

Fahri Gün 02 Oca 2019 Bilgisayar 725  0
NVIDIA markası için 2018 yılı epey hareketli geçti. Çünkü GDRR6 belleklerin ve RTX teknolojisinin konuşulduğu bir yıl oldu.Peki bu teknolojiler grafik kartı dünyasına tam olarak ne kazandıracak? Teknoloji haber ve makaleleriyle içli dışlı olan biri muhakkak RTX ve GDRR6 terimlerini duymuştur. Ancak bu teknolojilerin tam olarak ne anlama geldiğini bilenlerin sayısı epey az.

GDRR6 ve RTX’in gücü adına!

GDRR6 ile birlikte NVIDIA RTX grafik kartlarla tanışıyoruz. GDRR6, daha geniş band genişliği ile güçlü grafik kartlarını sunuyor. Micron tarafından daha önce paylaşılan bir yazıda, daha yüksek band genişliğini sağlayabilmenin hiç de kolay bir süreç olmadığından bahsedildi. Çünkü en büyük engelin yüksek bant genişliği sağlayan DRAM’lerin fiyatlarının indirilmesi olduğunu söyledi. Yüksek maliyet yüksek fiyatlandırmayı da beraberinde getireceğinden bir grafik kartının daha iyi özelliklere sahip olması ve yeni teknolojileri beraberinde getiriyor olması, kullanıcının bütçesine de ekstra bir etkiye neden olacak.
GDRR6 ile gelen yeni RTX grafik kartları, hızlı belleklerle yüksek efektleri oyuncularla buluşturacak. RTX terimi bir kısaltma olup açılımı Real World Ray Tracing şeklindedir. Bu teknolojinin yüksek hızlı belleklerle sunulması büyük bir değişiklik anlamına geliyor. Justin Walker bundan aylar önce Micron ile grafik çözümleri oluşturmanın harika bir yolculuk olduğundan bahsetmişti. Micron Grafik segment direktörüyle oyuncuların RTX grafik kartlarla yapabileceklerini gördüklerinde hayran kalacaklarını ifade ederek epey iddialı bir açıklama yapmıştı.

Nedir bu RTX?

RTX teriminin Türkçe karşılığını ifade edecek olursak Gerçek Zamanlı Işın İzleme tanımını yapabiliriz. Bu teknikte grafik motoru, sahnedeki ışık ışınlarının nesneden nesneye nasıl sektiğini izlemektedir ve hareketlerini hesaplamaktadır. Dolayısıyla ışık kırılmaları, gölgeler ve yansımaların çok daha gerçekçi görünmesi sağlanır. Bu yöntem zaten uzun bir süredir filmlerde kullanılıyordu ancak video oyunlarında göremiyorduk. Çünkü çok yüksek bir işlem gücü gerektiriyordu. Fakat RTX serisi ile beraber kişisel bilgisayarlarımızda da görebilmemiz mümkün olacak. Işın izleme yetisi çok güçlü grafik kartları gerektirdiği için şu an piyasada bulunan grafik kartlarının çoğu RTX teknolojisinin nimetlerinden yararlanamayacak. Zaten RTX teknolojisinin yalnızca 2070, 2080 gibi modellerde sunulmasının söz konusu olduğunu, orta segment için verilmesinin bile zor olduğunu söyleyebiliriz. Yine de ilerleyen günlerde bu konuda sürpriz gelişmeler yaşanabilir. Nede olsa teknoloji dünyasında her şey çok çabuk değişebiliyor.
Etiketler: ,
Windows ile Linux Arasında Farklar
CrystalDiskMark ile Disk Performansını Test Etme Yöntemi
Lenovo Legion Y9000P Ekranıyla Dikkat Çekiyor
Telefon Kullanmadan Bilgisayarda WhatsApp Açma Yöntemi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)