Xiaomi Telaffuzu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Fahri Gün 05 Eki 2021 Teknoloji 112  0

Xiaomi kelimesinin nasıl okunduğunu merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam size göre. İşte Xiaomi telaffuzu hakkında detaylar… 

Günümüzde son derece popüler teknoloji markalarından biri haline gelen Xiaomi çalışmalarına devam etmekte olup, şirket 2010 yılında kendisini gösterdi ve 2011 yılında ilk telefonu piyasaya sürüldü. Çin merkezli marka cep telefonu ürünlerinin yanı sıra tablet, akıllı saat, kulaklık gibi çeşitli ürünler de üretmektedir. 

Dünya genelinde pek çok pazarda satış başarıları sergileyen ve ülkemizde de özellikle son zamanlarda epey popüler hale gelen Xiaomi markasının okunuşunun nasıl olduğunu hiç merak ettiniz mi? Xiaomi kelimesinde X harfi, s ve h harflerinin birleşmesinin oluşuyor. Yani bu durumda ortaya “Shiaomi” kelimesi çıkmakta. Bu durumda Shao-mee olarak okunması beklenen kelimenin Türkçe dilimizdeki telaffuzu ise “Şaomi” şeklindedir. Yani biz ülkemizde Xiaomi markasını okurken “Şaomi” şeklinde okuyoruz. 

Xiaomi ne anlama geliyor? 

Şirketin CEO’su Lei Jun tarafından yapılan açıklamaya göre Xiaomi adı Çinçede Pirinç anlamına gelmekte olan Mi kelimesinden türetilen bir ad. Aslında Xiaomi markasının ilk adı “Kırmızı Biber” veya “Kara Pirinç” anlamlarına gelen isimler olacaktı. Ancak bu isimler yönetim kurulu tarafından kabul edilmeyince “Mi” ibaresine odaklanıldı. Şirketin logosunda da “Mi” kelimesi varlığını korumaktadır. 

Etiketler:
Karekod Oluşturma Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Mobil Operatör Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Akıllı Saat ile Akıllı Bileklik Arasındaki Farklar
WhatsApp Sohbet Geçmişini Telegram’a Aktarma Yöntemi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)