Word’de Kaynakça Oluşturma Yöntemi

Fahri Gün 12 Eki 2022 Bilgisayar 546  0

Bu içeriğimizde Microsoft Word uygulamasında kaynakça oluşturmak adına uygulayabileceğiniz yöntemlerden bahsetmekteyiz. İşte detaylar…

Microsoft’un popüler ofis uygulamalarından biri olan Microsoft Word üzerinde kolaylıkla kaynakça ekleyebilirsiniz. Word üzerinde günümüzde ödevlerin , denemelerin ve makale gibi içeriklerin yazıldığını bilmekteyiz. Bu tarz içeriklerde kaynakça oluşturmak elzem olup, Word üzerinde kaynakçanın eklenip otomatik güncellenmesi için yerleşik bir araç bulunmaktadır. Word’de kaynakların yeniden kullanılabilmesi amacıyla kaynak listesi kaydetmek de mümkündür. Kaynak dahil etme işlemini şu şekilde sıralayabilirsiniz:

Word programını açın. İmleci metin içinde kaynakçanın belirtileceği yere götürüp tıklayın. Menü çubuğunda bulunan Başvurular menüsünü seçin. Açılır menüden belge stili seçimi yapın. Ardından yazıda kullanılacak olan atıf şeklini seçin. (Mesela MLA stilini kullanabilirsiniz). Farenin imlecini alıntı yapılacak ifade veya cümlenin sonuna getirin. Akabinde üst kısımda bulunan Başvurular’ı seçip Alıntı Ekle simgesine tıklayın.

Kaynak Oluştur penceresinde istenen bilgileri girin. Örneğin kitaptan bir cümleye yer verecekseniz Kitap Bölümü olarak kaynak türü seçimi yapın.  Gerekli diğer bilgileri yazıp Tamam sekmesine tıklayın. Eklenen kaynak yazılan metin üzerinde seçilen alana otomatik formata uygun eklenecek olup, kaynak metne eklendiği zaman Alıntılar menüsünün içerisine dahil edilecektir.

Kaynakça oluşturma işleminin akabinde kaynakçada belirtilmiş olan alıntıların stilini düzenlemeniz mümkündür. Mesela MLA stiliyle yazılan bir makaleyi APA stiline değiştirebilirsiniz.

Etiketler: ,
Low Level ve High Level Programlama Dilleri Arasındaki Farklar
Windows 11 Copilot özelliği otomatik olarak çalışması için tekrar teste alındı
Monster Markut M7 V6.2.4 incelemesi
Laptop Klavyesi Temizlemenin Püf Noktaları

Yorum Yapmayı Unutmayın :)