Windows XP’yi Efsane Yapan Özellikler

Fahri Gün 19 Oca 2021 Bilgisayar 499  0

Yeni yazımızda Windows XP işletim sistemini unutulmaz bir efsane haline getiren üç özelliği derledik. İşte konuya ilişkin detaylar…

Microsoft Windows işletim sistemi günümüzde bilgisayarlar için son olarak Windows 10 işletim sistemi sürümü ile çözümler sunuyor. Windows’un gelmiş geçmiş en iyi işletim sistemi ise Windows XP olarak kabul edilmektedir. XP’nin yenik düştüğü tek şey zamandı. Zamanla yerini yeni yazılımlara bıraktı ancak Windows özellikle 8 sürümünden sonra eski stabil ve kararlılığı sunamamaya başladı. Peki Windows XP işletim sistemini bu kadar iyi ve unutulmaz yapan başlıca özellikler nelerdi? İşte yazımızda bunları derliyoruz.

Internet Explorer 6

Microsoft’un meşhur internet tarayıcısı Explorer, her ne kadar son zamanlarında oldukça kötü bir performans göstersede ve yerini Edge tarayıcısına bıraksada Windows XP dönemine göre güçlü, fazlaca özelliği bulunan bir internet tarayıcısı idi. O dönem Microsoft’un oldukça üstüne düştüğü internet tarayıcısını adeta kullanmayan yoktu.

XP Duvar Kağıtları ve Başlat Menüsü

Windows XP başlat menüsü sahip olduğu tasarım ve araçlar ile efsaneler arasında yer almakta olup o kadar benimsenen bir ekran olmuştu ki Windows 7 ve hatta Windows 8 işletim sistemlerinde dahi kullanıcılar Windows XP başlat menüsü tasarımını ayarlayıp onu kullanıyorlardı. Daha güzel ve daha çeşitli bir ara yüze sahip olan XP başlat menüsü bu bağlamda beğeni kazanmakta idi. Aynı zamanda Windows XP üzerinde klasikleşmiş olan özel duvar kağıtları bulunmaktaydı.

Windows Media Player

Windows XP işletim sisteminin popüler ve yaygın olduğu yıllar MP3 oynatıcıların henüz yeni zamanlarıydı ve Microsoft bu fırsattan yararlanarak MP3 desteği sunan Media Player programını Windows XP ile beraber piyasaya sürmüştü. Böylece kullanıcılar kendilerine özel müzik kütüphanesi oluşturabiliyor ve Windows XP üzerinden istedikleri müziği dinleyebiliyorlardı. Media Player gerek tasarımı gerekse özellikleri bakımından en özel uygulamalar arasında yer almaktadır.
Etiketler: ,
Kioxia Exceria Plus İncelemesi
ASUS ROG Strix Scope RX Detaylı İnceleme
NVIDIA RTX 4080 Ekran Kartı İncelemesi
ViewSonic VX2418C İnceleme

Yorum Yapmayı Unutmayın :)