Windows İşlemci Sıcaklığını Kontrol Etme Yöntemi

Fahri Gün 11 Mar 2024 Bilgisayar 81  0

Günümüzün en popüler bilgisayar işletim sistemi konumunda olan Windows üzerinde işlemci sıcaklığının nasıl kontrol edileceğiyle ilgili olarak bilinmesi gerekenlere değiniyoruz.

Bir cihazın en yüksek performansı ortaya koyduğu sırada aynı zamanda ek yüksek sıcaklık değerlerine de ulaştığı bilinen bir durumdur. Bu durum genelde “yağ sıcaklığı” şeklinde ifade edilmekte olup, bilgisayar sektöründe ise işlemci sıcaklığının ölçülmesi söz konusu ise “CPU sıcaklığı” olarak lanse edilir.

Windows işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarda işlemci sıcaklığının takip edilmesi, kullanıcı tarafından gözlemlenmesi ve gerektiğinde önlem alınması oldukça elzemdir. Kullanmış olduğunuz işlemcinin markasınca yayınlanan bir yazılım varsa onu bilgisayara kurup o şekilde sıcaklık takibini kolayca yapmanız mümkündür. Yani Microsoft’un bu hususta kullanıcılara direkt olarak sağladığı bir program bulunmamaktadır. Eğer işlemcinizin markası tarafından sunulan bir sıcaklık takip yazılımı yok ise, o halde bu hususta popüler olan aşağıdaki sıcaklığı kontrol etme programlarını güvenilir kaynaklardan indirip kullanarak CPU sıcaklığınızı kolaylıkla gözlemlemeniz mümkündür.

Windows işlemci sıcaklığının kontrol edilmesi için üçüncü taraf uygulamalar:

  • HWMonitor
  • AIDA64
  • Core Temp
  • NZXT CAM

Herhangi bir program olmadan da işlemci sıcaklığını ölçmek de mümkündür. Bunun için bilgisayarınızın BIOS menüsüne girmeniz gerekiyor. Ancak BIOS menüsüne girerek CPU sıcaklığını kontrol etmenin sağlıklı bir sonuç ortaya koymayacağını belirtelim çünkü BIOS menüsüne girmeniz için bilgisayarı kapatıp açmak gerektiğinden işlemcinin sıcaklığı da bilgisayarda aktif olarak işlemler yapılırken yani tam yükte iken görülemeyecektir. Dolayısıyla işlemcinizin yazılımını veya yukarıdaki yazılımlardan birini tercih ederek CPU sıcaklığını sağlıklı bir şekilde tespit etmeniz daha doğru olacaktır.

Monster Markut M7 V6.2.4 incelemesi
Laptop Klavyesi Temizlemenin Püf Noktaları
Spotify Jam’ı Bilgisayarda Kullanma Rehberi
Windows 11 Ekran Kartı Sıcaklığı Ölçme Rehberi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)