“Windows Bu Diske Yüklenemez” Hatasının Çözüm Yolları

Fahri Gün 02 Ağu 2022 Bilgisayar 421  0

Yeni yazımızda “Windows Bu Diske Yüklenemez” şeklindeki problemin giderilmesi adına uygulanabilecek olan çözüm yöntemlerine değiniyoruz. İşte konuya ilişkin tüm ayrıntılar…

Microsoft Windows işletim sistemi bulunan cihazlarda zaman zaman “Windows Bu Diske Yüklenemez” sorunu meydana gelebilmektedir. Söz konusu hata çıkıyor ise bunun birden fazla çeşidinin mevcut olabildiği de göz önüne alınmalıdır.  Şimdi bunlara sizler için maddeler halinde değineceğiz.

“Windows Bu Diske Yüklenemez” Uyarılarının Çeşitleri :

  • Seçilen diskte MBR bölüm tablosu var.
  • Disk bir süre sonra bozulabilir.
  • Seçilen disk GPT bölümü stilinde hatası.
  • Windows NFTS olarak biçimlendirilen bir bölüme yüklenmelidir.
  • Bu bilgisayarın donanımı bu diske önyükleme yapmayı desteklemeyebilir.
  • Windows dinamik diske yüklenemiyor.

Bu Bilgisayarın Donanımı Bu Diske Önyükleme Yapmayı Desteklemeyebilir Hatası

Bilgisayarın donanımının diske önyükleme yapmayı desteklememiş hatası söz konusuysa o halde BIOS ayarlarına göz atmanız gerekiyor. Bilgisayarınızın BIOS ayarlarını görüntüleyip BIOS ayarlarını sıfırlayarak sorunu çözebilirsiniz. Eğer yine aynı hata çıkar ise BIOS modunu ACHI veya IDE olarak değiştirmeyi deneyip kaydederek sistemi yeniden başlatın.

Disk Bir Süre Sonra Bozulabilir Hatası

Bu hata en ciddiye alınması gereken disk sorunlarından biridir. Eğer diskin bir süre sonra bozulacağı yönünde bir hata çıkıyor ise yaptığınız işlemi durdurup verilerinizi yedeklemekle işe başlamalısınız. Diskinizde yer alan verileri mutlaka en kısa sürede yedeklemelisiniz çünkü disk bir süre sonra gerçekten bozulduğu zaman içerisindeki verilere erişimi de kaybedersiniz. Bu durumda yapılabilecek şey yeni bir disk satın almak, eğer disk yeniyse de değiştirmek olacaktır.

Seçilen Diskte MBR Bölüm Tablosu Var Hatası

Eğer seçilen diskte MBR bölüm tablosu olduğu yönünde bir hata ile karşılaşıyorsanız o halde şimdi bahsedeceğimiz adımları uygulayabilirsiniz;

İlk etapta bilgisayarınızda herhangi bir klasörü görüntüleyiniz ve sol kısımda yer almakta olan Bu Bilgisayar seçeneğine sağ tık yapıp Yönet seçeneğine sol tık yapınız. Bilgisayar Yönetme penceresi açılacak olan Depolama sekmesine tıklayınız ve ardından Disk Yönetimine tıklayarak MBR diskini temizleme komutunu veriniz. MBR diskine sağ tıklayınız ve GPT Diskine dönüştür seçeneğine tıklayınız. Yükleme işleminizi yeniden başlatmanızla beraber işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Seçilen Disk GPT Bölümü Stilinde Hatası

Seçilen diskte GPT bölümü stilinde hata olduğuna yönelik uyarı çıkıyor ise herhangi bir klasöre girip sol kısımda yer alan Bu bilgisayar seçeneğine sağ tık yapıp Yönet seçeneğine girin. Bilgisayar Yönetimi çıkacak olup Depolama sekmesine, oradan da Disk yönetimine girin. GPT diski üzerine gelip sağ tık yapıp “MBR Diskine Dönüştür” seçeneğine tıklayın ve yükleme şilemini yeniden başlatarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Windows NFTS Olarak Biçimlendirilen Bir Bölüme Yüklenmelidir Hatası

Windows’un NFTS olarak biçimlendirilen bir bölüme yüklenmesi yönünde hata çıkıyor ise MiniTool Partition Wizard Home Free Edition programını sisteminize kurunuz ve kurduktan sonra yüklemek isetdiğiniz bölmeyi seçip NFTS olarak biçimlendiriniz. Böylece işleminiz tamamlanacaktır.

Windows Dinamik Diske Yüklenemiyor Hatası

Windows’un dinamik diske yüklenemediği yönünde hata çıkıyor ise Komut İstemi’ni açın ve Komut İstemi içerisine diskpart yazın. Sonra da list disk yazın ve disk numaralarınızı not alın. eksik diskler M0, M1 ve 0, 1, 2 gibi numaralandırılmış şekilde olacaktır ve select disk 0 yazıp sonrasında online yazın. Bu işlemleri yaparken Enter tuşuna basın yoksa işleminiz geçersiz olacaktır.

Etiketler: ,
Low Level ve High Level Programlama Dilleri Arasındaki Farklar
Windows 11 Copilot özelliği otomatik olarak çalışması için tekrar teste alındı
Monster Markut M7 V6.2.4 incelemesi
Laptop Klavyesi Temizlemenin Püf Noktaları

Yorum Yapmayı Unutmayın :)