Windows 8.1 ve Windows 10 Kıyaslaması

Fahri Gün 14 Eyl 2020 Genel 275  0

Yeni yazımızda Windows 8.1 işletim sistemi ile Windows 10 işletim sistemini kıyaslıyoruz. Hangisi daha iyi? İşte detaylar…

Microsoft bu zamana kadar pek çek farklı işletim sistemi ürünü ile karşımıza çıktı. Windows 8.1 ve 10 da bunlar arasında. Peki iki popüler işletim sistmei arasından hangisi daha iyi iyi ?İki işletim sistemi önemli hususlarda birbirleriyle karşılaştırıldı ve karşılaştırmanın kazananı genel olarak büyük bir farkkla Windows 10 oldu. Karşılaştırmada aşağıdeki konular ele alındı:
Önyükleme süresi, kazanan: Windows 10
Kurumsal özellikler, kazanan: Windows 10
Mobilizasyon, kazanan: Windows 10
Kararlılık, kazanan: Windows 8.1
Arayüz, kazanan: Windows 10
Güvenlik, kazanan: Windows 10
Söz konusu test IT Pro platformunda gerçekleştirildi. Aynı donanımlara sahip iki cihazın birinde 10 birinde de 8.1 sürümü yüklü idi ve yapılan testlerin büyük bir çoğunluğunda Windows 10 işletim sistemi galip geldi.Windows 10 sürümünde aynı zamanda yüz tanıma özelliğinin bulunması ön yükleme ekranı hususunda çok önemli bir avantaj sağlamasını beraberinde getirdi.

Kullanıcıların tercihi de Windows 10

Kullanıcıların daha fazla tercih ettiği ve tasarım olarak beğendiği işletim sistemi de daha çok Windows 10 oldu. Bunun altında yatan önemli sebeplerden biri Windows 8 arayüz tasarımının pek beğenilmemiş olması ve kullanıcılara pratik gelmemesi. Windows 10 genel olarak mobil uyumluluk hususunda daha iyi bir işletim sistemi. Microsoft Store üzerindeki uygulamalar da Windows 10 için daha iyi bir uyumluluk sağlıyor. Aynı zamanda pilden tasarruf ile ilgili olarak taşınabilir cihazlarda gerçekten de iyi iş çıkarıyor.

Açık ara Windows 10 !

Netice itibariyle iki sürüm arasında yapılan kıyaslamada Windows 8.1 sürümünün galip gelebildiği tek nokta kararlılık. Onun dışında Windows 10’un genel itibariyle daha başarılı bir işletim sistemi olduğunu söylemek mümkün. Zaten Windows 10 son çıkan Windows işletim sistemi olduğundan kullanılması tavsiye ediliyor.
Bilgisayara Kimin Ne Zaman Girdiğini Görme Yöntemi
Exxen Üzerinde Ücretsiz Hesap Açma Yöntemi
MacBook Pro Isınma Sorununu Giderme Yöntemi
Numaradan İsim Sorgulama Yöntemi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)