Windows 11 Eski Sağ Tık Menüsünü Aktifleştirme Yöntemi

Fahri Gün 29 Eki 2021 Teknoloji 548  0

Bu içeriğimizde Windows 11 esik sağ tık menüsü aktifleştirme işleminin nasıl yapılabileceği ile ilgili olarak bilgiler veriyoruz.

Bilgisayarların en çok kullanılan işletim sistemi olan Windows yenilendi ve geçtiğimiz aylarda Windows 11 işletim sistemine resmen geçiş yaptık. Windows 11 işletim sistemiyle beraber kullanıcılar bazı eski alışkanlıklarını artık gerçekleştiremediklerini gördü. Örneğin eski sağ tık menüsü tamamen farklı bir yapıda. Bu durumda kullanıcıların endişelenmesine gerek yok çünkü anlatacağımız yöntemle sağ tık menüsünü eski haline getirebilirsiniz.

Windows 11 işletim sistemiyle beraber yeni bir sağ tık menüsü tasarlayan Microsoft, söz konusu menüyü Windows 10 işletim sistemine nazaran daha minimalist bir yapı olarak sunmuştu. Tam seçeneklere erişmek için ise Diğer Seçenekleri Göster sekmesine tıklamanız gereken Windows 11 sağ tık menüsünü eski haline getirmek için şu yöntemleri kullanın :

İlk olarak Windows PowerShell veya Komut İstemi ile Windows Terminal’i açınız. Açarken Yönetici olarak başlatmalısınız(Bunun nedeni işlemin kullanıcı bazında yapılacak olmasıdır).  Şimdi de aşağıdaki komutu kopyalayıp Windows Termainal içerisine yapıştırın klavyenizden Enter tuşuna basın :

reg add “HKCU\Software\Classes\CLSID\{86ca1aa0-34aa-4e8b-a509-50c905bae2a2}” /f /ve

Eğer işlem doğru olarak gerçekleştirildiyse İşlem Başarıyla Tamamlandı yazısı gelecektir. Bu süreçten sonra her şeyi kapatarak oturumu ve bilgisayarı yeniden başlatınız. Bilgisayar tekrar açıldığı zaman eski sağ tık menüsü aktif hale gelmiş vaziyette olacaktır.

İkinci Yöntem:

Uygulayabileceğiniz diğer yöntem kayıt defteri ile aktifleştirme olup, bunun için ilk olarak Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açınız. Uygulamayı açabilmek için en kısa yol olarak arama çubuğuna ismini yazabilirsiniz. Uygulamayı açtıktan sonra HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\CLASSES\CLSID\  yolunu bulunuz. Sonrasında   ‘CLSID’ girdisi üzerinde sağ tıklayarak  {86ca1aa0-34aa-4e8b-a509-50c905bae2a2} isminde yeni bir anahtar oluşturunuz. Yeni oluşturmuş olduğunuz anahtarın altına da tekrar bir anahtar oluşturarak ona da InprocServer32 ismini veriniz. Sağ tarafta yer alan Varsayılan verisini çift tıklayarak açarak Değer verisi kısmını boş bırakınız. Kayıt defteri düzenleyicisinden çıkarak oturumu ve bilgisayarınızı yeniden başlattığınız zaman Windows 10 menüsü Windows 11 üzerinde aktif hale gelecektir.

4D Baskı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Nanobotlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Yazılım Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Rüzgar Türbinleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)