Windows 11 Ekran Kartı Sıcaklığı Ölçme Rehberi

Fahri Gün 18 Mar 2024 Bilgisayar 73  0

Yazımızda Windows 11 işletim sisteminde ekran kartı sıcaklığını nasıl ölçebileceğiniz hususunda bilinmesi gerekenlere yer veriyoruz.

Bilgisayarlarda yaygın olarak kullanılan Windows 11 işletim sistemi üzerinde grafik kartınızın sıcaklığını ölçebilirsiniz ve bunun için yararlanabileceğiniz yollar bulunmaktadır.

Windows 11 GPU sıcaklık ölçme adımları:

İlk olarak boş bir ekranda klavyenizde Ctrl + Alt + Del veyahut Ctrl + Shift + Esc tuşlarına aynı anda basıp Görev Yöneticisi uygulamasını açınız. Ardından üst kısımda bulunan sekmeler arasından Performans sekmesini bulup tıklayınız. Açılan sayfada da GPU yazılı olan sekmeyi bulup ardından tıklayarak devam ediniz. Böylece ekran kartınızla ilgili olarak sıcaklık dahil anlık verilere erişim sağlayabilirsiniz.

Böylece bilgisayarınıza herhangi bir ek uygulama yüklemeksizin grafik kartı sıcaklığınızı görebilirsiniz. Ancak eğer ek bir program yüklemek isterseniz o halde bu alanda popüler olan HWMONITOR veya GPU-Z programlarını yüklemenizi önerebiliriz.

Grafik kartı sıcaklığı ne kadar olmalı?

İdeal grafik kartı sıcaklığının sistem tam yükte değilken 50-60 derece seviyelerinde, tam yükte ise 70-80 derece seviyelerinde olması gerekir. 90 derecenin üzerinde çalışan ekran kartları daha çabuk bozulabilir ve 100 dereceyi buluyor ise o halde grafik kartınız her an bozulabilir ve duruma müdahale etmeniz gerekir.

Monster Markut M7 V6.2.4 incelemesi
Laptop Klavyesi Temizlemenin Püf Noktaları
Spotify Jam’ı Bilgisayarda Kullanma Rehberi
Windows İşlemci Sıcaklığını Kontrol Etme Yöntemi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)