Windows 10'a Geçmek İçin Nedenler

Windows 10’a Geçmelimiyim?

NETHANESİ 07 Nis 2016 Bilgisayar 825  0

Şu sıralar özellikle çoğu bilgisayar kullanıcısının aklında bir soru var. Windows 10’a geçmeli miyim?. Bu makalemizde bu sorunuzun cevabına yönelik maddelerle açıklamalar yapacağız. Öncelikle elbetteki Windows’un son sürümü olmasından dolayı sistem performansı olarak daha kaliteli bir hizmet sunacaktır. Tabi ilk olarak Windows 10 için minimum sistem gereksinimlerini belirtelim.

 
 
 

  • 1 gigahertz işlemci
  • 1 gigabyte Ram
  • 16 gigabyte lık boş alan
  • Microsoft DirectX 9 destekleyen ekran kartı
  • Microsoft hesabı ve internet

Çoğu Kullanıcıya Ücretsiz: Windows 7 ve 8.1 kullanıcıları, 1 sene güncelleme alarak bu sürümden ücretsiz bir şekilde yararlanabilecek. Eee durum böyle de olunca, neden son sürüm bir şeye geçmeyesiniz ki?

Başlangıç Menüsü: Windows 8 ile kaldırılmış olan başlangıç menüsü, Windows 10 ile geri getirildi. Üstelik biraz daha geliştirilerek. Menüyü kutucuklar eklenmesi ile hoş bir görünüm katılmış ve özelleştirilebilir menü ayarları da mevcut.

Cortana: Özellikle Windows Phone’larda öne çıkan Cortana asistan uygulaması, artık bilgisayarlarda da kullanılabilir hale getirildi. Trafik bilgilerinden, yakınlardaki restoran bilgilerine, spor haberlerinden, son dakika haberlerine birçok konuda yardımcı nitelik taşıyan bu uygulama, maalesef ki Türkçe dilini henüz desteklememektedir.

Snap Assist: Windows 7’de de karşılaşmış olduğumuz bu özellik ile 2 farklı uygulamayı ekranda aynı anda taşıyabiliyorduk. Bu sürümde ise daha da geliştirilerek ekranın 4 köşesi kullanılabilir hale getirilmiş ve boyutlarını ayarlama imkanı sunulmuş.

Microsoft Edge: İnternet Explorer’in kullanımında ciddi düşüş yaşanması üzerine Microsoft‘un yeni tarayıcısı Windows 10 sürümüne eklenmiş. Minimal görünüm özelliklerine sahip bu tarayıcı ile arama sonuçlarınızı adres çubuğunda gösterme ve sayfalarda not alabilme özelliği sunuyor.

Multiple Desktops: Çoklu masaüstü sistemi Linux ve MAC sistemlerinde bulunurken ilk kez Windows 10 sürümünde eklenmiş durumda. Uygulamalarınızı düzene sokmak için artık ikinci bir monitöre ihtiyaç bulunmamakta! Sanal bir masaüstü oluşturup onları düzenleyebiliyorsunuz.

Continuum: Masaüstü işletim sistemine responsive tasarım eklenmiş. Bu özellik ile bilgisayarınız tablet görünümüne sahip olabiliyor.

Xbox Uyumluluğu: İşletim sistemine özel olarak Xbox uyumluluğu getirilmiş. Bilgisayarınızdan konsol oyunları oynayabilecek ve özel mesaj sistemini kullanabileceksiniz.

DirectX 12: Sadece Windows 10’a özel DirectX 12, oyun oynayıcılarına daha iyi grafik özellikleri sunmaktadır.

Teknoloji gün geçtikçe değişiyor ve her seferinde Microsoft yeni tasarımlarıyla karşımıza çıkıyor.

 

Ofis ve Okul İçin Kullanılabilecek Laptop Modelleri
Asus ZenBook 14 İncelemesi
Bilgisayarın iPhone’u Görmemesi Sorununu Çözme Yöntemi
Klasör Şifrelemek İçin Kullanabileceğiniz Programlar

Yorum Yapmayı Unutmayın :)