Windows 10 Başlat Menüsünün Açılmaması Çözüm Yöntemi

Fahri Gün 07 Şub 2018 Bilgisayar 1.029  0

Windows 10 kullanıcılarının çok fazla başına gelen bu olay, pek çok kullanıcıyı eski sürümlere geri döndürmeye teşvik ediyor. Microsoft da bu problemin farkında ancak tam olarak bir önlem almıyor. Bunun yerine kullanıcılara önerilerde bulunuyor. Yeni makalemizde, böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız nasıl çözebileceğinizi anlatacağız.

Öncelikle bu sorunun farklı yöntemleri bulunuyor ancak ben size en etkili yöntemi anlatmakla işe başlayacağım. Anlatacağım ilk yöntem, bilgisayar açık olduktan bir süre sonra başlat menüsünün çalışmaması ve aynı zamanda ara kutucuğunun dahi çalışmaması karşısında uygulanabilecek bir yöntemdir:

İlk olarak Ctrl + Alt + Delete tuş kombinasyonlarını kullanın ve açılan ekrandan Görev Yöneticisi’ne tıklayın.

Dosya menüsünün altında bulunan Yeni Görevi Çalıştır seçeneğine girin.

Şimdi metin kutusunna şunu yazın ve Enter’a basın:

msconfig w/admin privileges

Sistem Yapılandırması penceresi karşınıza gelecektir. Oradan Önyükleme sekmesine girin. Güvenli Önyükleme seçeneğini ve Ağ seçeneğini işaretleyip Uygulaya ve daha sonra Tamam butonuna tıklayın.

Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Şimdi de yine aynı ayar alanına gelip bu defa Güvenli Önyükleme seçeneğini kapatın. Uygula ve Tamam butonlarına basın bilgisayarınızı bir kez daha yeniden başlatın.

Bir başka yöntem:

Yukarıdaki yöntem Ara kutucuğu da çalışmayanlar içindi. Eğer sizde Başlat çalışmamasına rağmen Ara özelliği çalışıyorsa o halde bu yöntemi de deneyebilirsiniz.

İlk olarak Başlat’ın yanında duran büyüteç işaretine dokunun ve arama kutucuğuna powershell yazıp çıkan uygulamanın üzerine gelip sağ tıklayıp Yönetici Olarak Çalıştır’a basın.

Aşağıdaki kodu çıkan uygulamanın satırlarına yapıştırıp klavyenizden Enter’a basın:

Get-AppXPackage -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)AppXManifest.xml”}

Böylece başlat menüsü tekrar çalışabilir duruma gelecektir.

Bazen Windows’un yayınlanan son sürümleri yeni arızalar meydana getirebilmektedir.  Eğer bu yöntemler işe yaramadıysa son olarak size önerim Windows sürümünüzü değiştirmektir veya eğer korsan kullanıyorsanız orjinal sürüme geçmenizdir.

Etiketler: ,
Bilgisayarın iPhone’u Görmemesi Sorununu Çözme Yöntemi
Klasör Şifrelemek İçin Kullanabileceğiniz Programlar
Kaliteli ve Şık Gözüken 5 Mousepad Önerisi
Laptop Hızlandırma Yöntemleri

Yorum Yapmayı Unutmayın :)