Wikipedia Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Fahri Gün 01 Kas 2022 İnternet 186  0

İnternet üzerinde bilgi sahibi olmak isteyen kişilerin yaygın olarak tercih ettiği Wikipedia platformuna ilişkin bilinmesi gereken temel unsurlara değiniyoruz. İşte konuya dair detaylar…

Dünyanın en çok ziyaret edilen internet platformlarından olan Wikipedia’nın kuruluşu 2001 yılına dayanmaktadır. İnsanlar bir bilgi öğrenmek istedikleri zaman güvenilir bir kaynak olarak gördüklerinden Wikipedia internet sitesini ziyaret etmektedir. Ancak çok fazla bilginin yer aldığı bu platformdaki her bilginin tamamen doğru olarak addedilemeyeceğini de belirtmek gerekiyor.

İnternetin büyük bir nimet olduğu bilenen bir gerçek ancak çok fazla bilgi, çok fazla internet sitesi var ve bu bilgiler bazen kendisi içerisinde çelişkiye düşebiliyor ve birden fazla kaynak farklı bilgilere yer verebiliyor. Bu gibi durumlarda internetten arama yaparken, Wikipedia gibi platformlar üzerinden dahi içerik öğrenirken temkinli olmak, şüpheci davranmak gerekiyor.

Wikipedia üzerinde herkes yazı yazabilir ve yazılar yazılar belli kontrollerden geçmektedir. Bazen platform üzerinde kötü niyetli yazıların da yer aldığı nadir de olsa görülmektedir. Özellikle manipüle edilmiş olan bilgilerin bulunabileceği göz önüne alınmalıdır. Bunların yanı sıra Wikipedia’nın İngilizce olan sürümünün daha geniş ve daha güvenilir olduğu da bilinmektedir.  

Sonuç olarak Wikipedia üzerinde yer alan içeriklerin genelde doğru olduğunu ancak tamamen doğru olarak addedilemeyeceğini, bazen hatalı bilgilerin de olduğunu belirtmek gerekir. Kaynaklar listesinde hakem onaylı makaleler bulunuyor ise içerik büyük bir olasılıkla doğrudur ancak kaynaklar sağlam değilse içeriğin de noksan olabileceğini göz önüne almak gerekir.

Etiketler: ,
İnternetten Öğrenilebilecek Yetenekler
DiCaprio’nun Rol Aldığı Başarılı Filmler
Aşıklar Buraya! En İyi Aşk Filmleri
Mac Adresine İlişkin Bilinmesi Gerekenler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)