WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme Nedir

WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme Nedir ?

NETHANESİ 07 Nis 2016 Mobil 625  0

Son zamanlarda artan güvenlik sıkıntıları ve meşhur FBI davaları sebebiyle WhatsApp yaptığı güncelleme ile mesajlar artık uçtan uca şifrelenerek korunuyor.Open Whisper System ile ortaklaşa yapılan çalışmalar sonucunda , mesajlarınıza sadece sizin ve sohbet ettiğiniz kişiden başka kimse tarafından okunamayacak.

WhatsApp uçtan uca şifreleme nedir ?

WhatsApp uçtan uca şifreleme WhatsApp’ın güncellenmiş son sürümünü kullanan tüm kullanıcılar için her mesajın altında bulunan sarı baloncuk , WhatsApp’ın daha güvenilir olduğunu yani mesajlarınızın oldukça güvenli olduğunu , mesajlarınızı 3. parti bir kişinin göremeyeceği anlamına gelmektedir.

FBI gibi devlet kurumları , internet korsanı olarak nitelendirdiğimiz hackerlar ve hatta WhatsApp’ın kendisi bile sizin mesajlarınızı görüntüleyebilmesi için sizin telefonunuza ihtiyacı olacak. Hacker yazılımları veya herhangi bir şekilde sizin mesajlarınıza erişen kişinin karşısında bu şekilde bir durum çıkacak.

Yani WhatsApp’ta konuştuğunuz kişi ile aranızda “Naber kanka ?” şeklinde bir konuşma geçti , bu mesaja dışarıdan birisi erişmek isteyeceği zaman görecekleri “758$/+*_*” şeklinde anlamsız ve şifreli bir mesaj görmüş olacak ve bu şifrelemeyi çözebilmek için sadece ve sadece sizin veya sohbet ettiğiniz kişinin telefonuna ihtiyacı olacak.

Aslında baktığımız olay tıpkı bilim kurgu filmlerinde bulunan kriptolu mesajlaşma sistemi artık elimizde ve en çok kullanılan mesajlaşma uygulamasında bulunuyor olacak.

Eğer bu güvenlik sistemine önem veriyorsanız kontrol sistemide bulunmakta. Sarı baloncuğa dokunup doğrula diyerek ya da kişilerinizden kontrol etmek isterseniz , kontrol etmek istediğiniz kişinin profiline girip şifreleme bölümünde bulunan qr barkadonu arkadaşınıza taratabilir veya barkodun altında bulunan uzun kodları kıyaslayabilirisiniz.

WhatsApp’ın uçtan uca şifreleme özelliği sadece Andorid , IOS ve Windows Phone işletim sistemi kullanıcıları arasında sadece son sürümü kullanan kişiler faydalanabilecek.

Honor 7S Akıllı Telefonu A101’e Geliyor
Nubia Z20 İçin Geri Sayım Başladı
Xiaomi Mi A2 Modeline Yeni Bir Güncelleme Sunuldu
Huawei, Apple ve Samsung Arasındaki Savaş Nasıl Gidiyor? İşte Son Veriler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)