WhatsApp Gold Nedir? İşte Büyük Tehlike!

Fahri Gün 08 Oca 2019 Mobil 432  0

Geçtiğimiz dönemde WhatsApp Gold yöntemi, kullanıcıların başına musallat olmuş ve pek çok kişinin canını yakmıştı. Şimdi bir kez daha hortladı. Peki nedir bu WhatsApp Gold? İşte detaylar…

İnternet ve teknoloji geliştikçe insanların kredi kartı bilgileri ve daha pek çok önemli bilgisi telefonlarında, bilgisayarlarında bulunabiliyor. İşte siber saldırganlar bu bilgileri hedef alarak çeşitli saldırılar, dolandırıcılık yöntemleri gerçekleştirebiliyor. Yaklaşık üç yıl önce WhatsApp Gold isimli sahte bir yöntem ortaya çıktı. Bu yöntemin ne olduğu daha anlaşılamadan pek çok kişinin canı yandı. Aldığımız duyumlara göre WhatsApp Gold şu günlerde tekrar hortladı. Peki nedir bu WhatsApp Gold ve nasıl korunabiliriz? Aslında mantık bir hayli basit. Size WhatsApp, Skype, Facebook Messenger ve tıpkı bunlar gibi farklı uygulamalardan bir mesaj geliyor. Bu mesajın içeriğinde WhatsApp’ın Gold versiyonu tanıtılıyor ve Gold versiyonuna geçerseniz uygulamayı çok daha avantajlı bir şekilde kullanabileceğiniz söyleniyor ve bir link paylaşıyor. Paylaşılan link, WhatsApp Gold uygulaması olarak kullanıcıya tanıtılıyor ve her şey kullanıcının bu linke tıklayıp sahte uygulamayı telefonuna kurmasıyla başlıyor.

İzinleri verdiyseniz geçmiş olsun!

Uygulamanın kurulma aşamasında size izinler soruluyor ve izinleri verdiğiniz anda da telefonunuzu dolandırıcılara teslim etmiş oluyorsunuz. Galerinizdeki görüntülerinizi, rehberinizdeki kişilerinizi, online alışveriş bilgilerinizi, kredi kartı bilgilerinizi ve bunun gibi pek çok kişisel bilginizi daha ele geçiren saldırganlar, bunları kendi menfaatlerine acımasızca kullanıyor ve bu sayede ciddi bir mağduriyet meydana getiriyorlar.

WhatsApp Gold’dan korunmak için ne yapmalıyım?

WhatsApp Gold mesajı aldıysanız ilk olarak mesajı tehlikeli olarak uygulama geliştiricisine rapor edin ve gönderen tarafı engelleyin veyahut bir arkadaşınız aracılığıyla gönderilmişse arkadaşınızı uyarın. Bir uygulama indirirken App Store ve Play Store dışındaki bir mağazadan uygulama indirmeye şüpheyle yaklaşın. Bilinmeyen kaynaklardan indirilen uygulamalar telefonunuz için en büyük tehlikedir. Bugün WhatsApp Gold olan şey yarın çok daha farklı bir isimle hortlayabilir ve bilinmeyen kaynaklardan APK indiren kullanıcıların başını yakabilir.
Etiketler:
Poco X3 GT İçin Güncelleme Çıktı
Tecno Camon 18 Telefonunun Tanıtımı Gerçekleştirildi
Xiaomi 12 Pro performans testinde görüldü
5000 mAh Bataryanın Dayanıklılığına Dair Veriler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)