Web Hosting Planları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 08 Haz 2022 Webmaster 115  0

Yeni yazımızda web hosting planlarına ilişkin olarak bilinmesi gereken unsurlara dair bilgiler veriyoruz. İşte detaylar…

Web hosting paketleri internet sitelerinin barınması, hızlı bir şekilde çalışabilmesi adına önem arz etmekte olup, bir internet sitesi için en önemli hususlardan birisidir.

Hosting paketlerinin özellikleri kendi içerisinde ayrılmaktadır. Paketlerde disk alanı, bant genişliği ve daha pek çok temel özellik bulunmaktadır ve bu özellikler hostun performansıyla ve kapasitesiyle ilgili kritik ipuçları sunar.

Hosting’in temel özellikleri:

Disk Alanı

Web hosting sağlayıcısı tarafından size sağlanmakta olan depolama alanı miktarı anlamına gelmektedir. Web dosyaları metin, resim, video gibi içeriklerden oluşur ve bunları depolamak için disk alanı bulunmaktadır. Disk alanı megabayt cinsinden ölçülmekle beraber örneğin 5 GB olabilir. Bu limit dolduğu zaman hosta erişim, sağlayıcı tarafından kesilecektir ancak bu gibi durumlarda biraz daha fazla ücret ödeyerek kolayca paket yükseltmesi yapılabilir.

Uptime

Sunucunun çalışır durumda kaldığı sürenin yüzdesini göstermekte olup. %99,99 oranı, internet sitesinin yılda sadece 8 saat kadar kapalı kalacağını gösterir. Ancak %98 çalışma süresi web sitenizin yıl içerisinde yaklaşık 7 gün kapalı kalacağı anlamını taşır. Bu her ne kadar az bir süre gibi gözüksede hiçbir site sahibi bir yıl içerisinde bile olsa sitesinde göze batabilecek seviyede erişim sorunu olmasını istemez. Bu nedenle %99,99 makul bir seçenek olup, %98 sizi rahatsız edebilir.

Bant Genişliği

İnternet sitesinin hızını belirleyen kıstaslardan biridir. Web sitesinin belirli bir süre boyunca aktarabileceği veri miktarı anlamına gelmekte olan bant genişliği, ne kadar az ise sitenin yüklenmesi o kadar yavaş olacaktır. Bazı hosting sağlayıcılar sınırsız bant genişliği sunmakta olup bazıları ise fiyat seviyesine göre değişen özelliklerde bant genişliği sunmaktadır.

Programlama ve müşteri hizmetleri

Hosting paketleri ASP, HTML, PHP gibi programlama dillerinde sayfa oluşturmaya olanak tanıyabilir. En öne çıkan dil ise PHP’dir.  Müşteri hizmetleri de hosting seçimi yaparken en fazla dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir. Host sağlayıcınızın müşteri desteği eğer iyi değilse diğer teknik özelliklerin pek bir önemi yoktur çünkü bir sorun yaşadığınız zaman (ki mutlaka yaşarsınız) müşteri desteğinde size yardımcı olunması son derece önemlidir.

Etiketler: ,
Banner Reklamların Gelişimi
En Fazla Kullanılan HTML Kodları
HTTPS (SSL) Bir Sitenin Tamamen Güvenli Olduğu Anlamına Gelmez
WordPress’e Katkıda Bulunmanın Yöntemleri

Yorum Yapmayı Unutmayın :)