WannaCrypt Virüsünden Korunma Yöntemleri

Fahri Gün 30 Oca 2018 Bilgisayar 266  0

Eğer WannaCarypt ile ilgili endişeleriniz var ise yeni makalemiz size epey yardımcı olacak. WannaCrypt isimli zararlıdan korunabilmeniz için dikkat etmeniz gereken hususları ayrıntılarıyla anlatıyoruz.

Hemen hemen tüm ülkelerde görünen, kısa zamanda çok hızlı bir şekilde yayılmış olan WannaCrypt virüsüne karşı her ne kadar genel önlemler alınmış olsada kullanıcının kişisel olarak da kendisini koruması gerekli. Netice itibariyle bu zararlı hala varlığını sürdürüyor. WannaCyrptor saldırısı olarak bilinen WannaCrypt, milyonlarca bilgisayarı ele geçirmişti. Virüs bilgisayarınıza bulaştığında dosyalarınızı kilitleyip sizden fidye istiyor.

Virüs en çok SMB özelliğindeki açıktan bulaştı. Bu virüsü asıl tehlikeli yapan şey, interneti dikkatli bir şekilde kullansanız dahi açığı bulduğu internete bağlı her bilgisayara bulaşabilmesidir.  Bu yüzden ilk ve en önemli önlem SMB özelliğindeki açıktan kurtulmak olacaktır.   Virüs mail aracılığı ile de bulaşabiliyor. Bu doğrultuda kullanıcının emin olmadığı, güvenli olduğunu düşünmediği mailleri açmaması gerekiyor.

Virüse karşı alınabilecek en etkili önlemler ise cihaza kaliteli bir antivirüs programının kurulması ve Windows’un en son güncel versiyonunun kullanılmasıdır. Eğer bilgisayarınızda iyi bir antivirüs programı yok ise mutlaka yükleyin. Mümkünse ücretli, koruma seçenekleri bol bir antivirüsünüz olsun ve virüs programınızı da sürekli güncelleyin.

WannaCrypt virüsünün etkilediği cihazlar:

Şu an için sadece Windows işletim sistemi bulunan bilgisayarların etkilendiği ortaya çıkmıştır. macOS veyahut Linux gibi farklı işletim sistemi bulunan bilgisayarlarda henüz görülmedi. Fakat bu görülmeyeceği anlamına gelmez. Her daim dikkatli olmakta, bilgisayarları bilinçli kullanmakta fayda var.

Etiketler:
2018 En İyi Oyuncu Fareleri Listesi
Xiaomi YU Y720 Lite Aygıtını Tanıttı
18 Linux Yazılımı Daha Chromebook’ta Sorunsuz Kullanılabiliyor!
AMD, Andrenalin Edition Yazılımı İçin Güncelleme Yayınladı

Yorum Yapmayı Unutmayın :)