VLC İçin Pratik Kısayollar

Fahri Gün 22 Nis 2019 Teknoloji 330  0

Hazırladığımız yeni içeriğimizde VLC kullanımı sırasında işinize yarayacak pratik kısayollardan bahsediyoruz. İşte detaylar…


VLC programı ses ve video formatları hususunda en ünlü oynatıcılardan biri olarak karşımıza çıkmakta olup uzun yıllardır faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. VLC özellikle klavye kısayolları ile birlikte normalde olduğundan daha pratik bir hale geliyor.


İşte VLC esnasında yararlanabileceğiniz bazı klavye kısayolları:


İleri Geri Alma


Bir videoyu ileri veya geriye almak için elinizin fareye gitmesine hiç gerek yok. Bunun için klavyenizin yön tuşlarını kullanmanız yeterli. Videoyu ileriye sarmak için sağ yön tuşuna, geriye sarmak için de sol yön tuşuna basın. Yön tuşuna basılı tutarak videonun ne kadar geri veya ileriye alınacağını da seçebilirsiniz.


Duraklatıp Oynatma


Bunun için boşluk tuşunu kullanabilirsiniz. Video oynatılırken klavyenizde yer alan boşluk tuşuna bastığınız zaman video duracak, tekrar bastığınızda da oynamaya devam edecektir.

Videolar Arası Geçiş Yapma


Eğer bir çalma listesi oluşturduysanız medya dosyaları arasında geçiş yapabilmek için N tuşunu kullanabilirsiniz.N tuşu sonraki öğeye geçmek içindir. Önceki içeriği girmek için ise P tuşunu kullanabilmeniz mümkün.


Sesi Yükseltip Alçaltma


VLC aracılığıyla cihazınızın sesini kısıp açmak için yön tuşlarını kullanabilirsiniz. Aşağı yön tuşuna bastığınız zaman ses azalacak, yukarı yön tuşunu kullandığınızda da ses yükselecektir. Sesi tamamen kapamak için ise M tuşunu kullanabilirsiniz. Bunun VLC’nin Windows versiyonu için söz konusu olduğunu belirtelim. MacOS platformunda ise Command+Alt+Down kısayollarını kullanabilirsiniz.

Tam ekran yapma kısayolu


VLC player programında tam ekran yapmak için Windows’ta klavyenizin F tuşuna basın. Mac kullanıyorsanız da Command + F kombinasyonunu kullanın.

Programı tamamen kapatma


VLC’yi tamamen kapatmak için yapmanız gereken şey Ctrl + Q kombinasyonunu kullanmaktır. Bunu yaptığınızda oynatıcı tamamen kapanacaktır. MacOS tarafında ise bu kombinasyon Command + Q şeklindedir.

Alt yazı açıp kapatmak


VLC uygulamasında bir videoda alt yazı açıp kapatmak için yapmanız gereken şey Windows cihazınızın varsa V tuşunu kullanmak. V tuşu ile alt yazı etkinleştirip devre dışı bırakabilmektesiniz. MacOS tarafında ise bu fonksiyonlar için kullanabileceğiniz tuş V’dir.

Menü fonksiyonlarını gizlemek


Menü kontrollerini gizlemek için Crtl + H tuşunu kullanabilirsiniz. Böylece menü fonksiyonlarını kullanmadığınızda görüntünüzden temizleyerek daha ferah bir görünüme kavuşabilirsiniz.


Tercihler menüsüne kısayoldan erişin


Tercihler menüsünü kısayoldan görüntülemek için Ctrl + P tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz Tercihler menüsü VLC’yi kullanırken işinize yarayabilecek pek çok ayarı içerisinde barındırmaktadır.


Oynatma hızını değiştirmek


Videonuzu hızlandırmak için kullanabileceğiniz sayısal tuş takımları vardır. Sayısal kısımdan + klavye tuşuna basarak videonuzu hızlandırabilmeniz mümkündür. Aynı şekilde – tuşu ile de aksine videonuzu yavaşlatabilirsiniz. Eğer videonun artık normal hızına geri dönmesini istiyorsanız o halde = tuşuna basın. Böylece varsayılan hız ayarında oynatılmaya başlayacaktır.


Ekran görüntüsü alma


Son olarak ekran görüntüsü almaktan bahsedelim. Shift + S kombinasyonu ile kolayca ekran görüntüsü alabilirsiniz. Eğer Mac kullanıyorsanız Command + Alt + S tuşlarıyla bunu gerçekleştirebilirsiniz.
VLC’yi daha pratik hale getirebilecek klavye kısayolları genel itibariyle bu şekildeydi. Bir başka makalemizde görüşmek üzere.
Etiketler:
Oppo Band İnceleme
iMessage Hakkında Bilinmesi Gereken Fonksiyonlar
Epic Games Launcher Açılmama Sorunu Çözüm Yöntemi
Şarj Aletini Prizde Takılı Bırakmak Elektrik Tüketiyor

Yorum Yapmayı Unutmayın :)