Viper V2 Pro Faresi İnceleme

Fahri Gün 02 Ağu 2023 Bilgisayar 365  0

Popüler oyuncu ekipmanı üreticilerinden olan Razer’ın Viper V2 Pro isimli fare modelini inceliyor, farenin olumlu, olumsuz yönlerini masaya yatırıyoruz.

Teknoloji dünyasında ürettiği oyuncu ekipmanlarıyla bilinmekte olan Razer markasınca oyuncular için sunulan Viper V2 Pro isimli Mouse modeli, gerek teknik açıdan gerekse tasarımsal açıdan iddialı olan serinin ürünü olarak öne çıkıyor. Ürünün tekerleği kauçuk bir malzemeye sahip olup, yüksek kaliteyle üretilen bir yapısı bulunuyor.  Mouse için bağlantı durumu v.b. bilgileri sunmakta olan mini bildirim ışığına yer verilmekte olup, kablo girişi tekerleğinin hemen alt kısmına gizlendi ve burada da yine güzel bir tasarım yapısının ortaya çıktığını söyleyebiliriz.

Viper V2 Pro ürünü genel anlamda standart tasarım çizgilerine yer verilen, bunun aynı sına siyah renklerin ağırlıkta olduğu ve böylece Razer’in standart ana temalarını kullanmakta olan bir faredir. Oyuncu faresi, özellikle teknik özellikler bakımından iddialı olan ve pil süreleriyle öne çıkan bir üründür. Yani tasarımdan ziyade performans odaklı olan bir Mouse aygıtı olduğunu belirtmek gerekir.

Ürünün alt bölümünde yuvarlatılmış %100 PTFE ayakları yer almakta olup, söz konusu ayaklar yüzey üzerinde kusursuz bir kaydırma deneyimi sağlamaktadır. Genel kullanım hususunda sağ el için simetrik seçeneğiyle beraber gelen Mouse ürününün sol yan kısmında ise ek tuşlar yer almaktadır. Bunun haricinde ek bir tuş bulunmadığını belirtmek gerekmektedir.

Mouse ürünü 58 Gram ağırlığındadır ve bu bağlamda oldukça hafif bir üründür. Üzerinde beş adet programlanabilmekte olan tuş bulunmaktadır. Siyah ve beyaz olmak üzere iki fraklı renk seçeneğine sahiptir.

V2 Pro ürünü Razer Focus Pro 30K sunuyor ve bu sensör Focus+ optik sensörünün bir seviye üstünde performans göstermektedir. Bunun yanı sıra sensörün %99.8 oranında çözünürlük doğruluğu bulunmaktadır ve aynı zamanda akıllı ek özelliklerle geliştirilmiş durumdadır.

Akıllı takip ile farklı yüzeylerde dahi tutarlı kalkış mesafesi ve aynı zamanda daha yüksek doğruluk sağlamakta olan Mouse, 26 ayrıntılı seviye sağlamakta ve böylece ince ayarlı kalkış – iniş mesafe ayarı sunmakta olan asimetrik takip sistemi bulundurmaktadır. Bunun yanı sıra farenin Motion Sync yani Hareket Eşleştirme özelliği bulunmaktadır. Böylece tutarlı izleme ve tutarlı tepki verebiliyor.

Mouse ürününde kullanılan sensör 30000 DPI kapasiteli ve 750 IPS maksimum hız kapasitesi bulunuyor. Maksimum hızlanması ise 70G olarak ölçülmüş durumda olan farenin üzerinde 5 DPI seviyesi için ayarlama yapabiliyorsunuz.

V2 Pro ürünü 90 milyon tıklamaya kadar dayanıklılık sağlamakta olup, bunun yanı sıra 0.2 ms yanıt süresi bulunan yeni nesil anahtar yapısı kullanıyor. Bir önceki nesilde ise 70 milyon tıklama ömrü sunulmaktaydı. Bu bağlamda yeni ürünün kullanım ömrü bakımından daha ön planda olduğunu söyleyebiliriz.

Farenin HyperPolling dongle desteği bulunmaktadır. Böylece daha iyi performans sunabilmekte olan ürün, tam anlamıyla 4000 Hz seviyesinde sabit hareket elde edebilmektedir. Ürününün pil ömrü ise 80 saate kadar dayanacak seviyededir. Ancak bunun kullanım şekliniz, kullanım ayarlarınıza göre değişebileceğini de göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Viper V2 Pro ürününü yazılımsal olarak Razer Synapse 3 programı aracılığıyla kontrol ederek ayarlayabiliyorsunuz.

Sonuç olarak V2 Pro ürünü güçlü performansıyla ve kaliteli malzeme yapısıyla dikkat çekmekte olan bir Razer faresi olarak öne çıkmaktadır fakat elbette fiyat tarafında Türkiye’de sürekli zamlanan ve fiyat performans ürünü olmaktan uzaklaşan bir model olduğunu belirtmek gerekmektedir. Bunun yanı sıra sade bir yapısı bulunduğundan ve RGB ışıklandırması olmadığından bazı kullanıcılar için olumsuz olarak kabul edilebilir.

Low Level ve High Level Programlama Dilleri Arasındaki Farklar
Windows 11 Copilot özelliği otomatik olarak çalışması için tekrar teste alındı
Monster Markut M7 V6.2.4 incelemesi
Laptop Klavyesi Temizlemenin Püf Noktaları

Yorum Yapmayı Unutmayın :)