Video Oyunlarının Sadece Çocukları İlgilendirmediğini Gösteren İşaretler

Fahri Gün 12 Ağu 2021 Teknoloji 368  0

Eskiden video oyunlarını sadece çocukların oynadığı düşünülürken günümüzde oyunları oynayan yetişkin sayısı son derece fazla. Bu yazımızda video oyunlarının sadece çocukları ilgilendirmediğine yönelik işaretlerden bahsedeceğiz. 

Video oyunlarıyla arası olmayan kişiler genelde oyunların çocuk işi olduğunu düşünür. Ancak bunun bir ön yargı olduğu bilinmektedir. Günümüzde +18 ibaresine sahip olan yani çocukların oynaması yasak olup milyonlarca yetişkin tarafından oynanan oyunlar bulunmaktadır. Üstelik yetişkinlerle çocuklar pek çok kez aynı oyunları da oynar.  

Hikaye 

Eskiden video oyunları basit yapılardaydı ve hikaye olarak belli çizgiler dahilindeydi. Günümüzde ise adeta filmleri aratmayacak kadar iyi sinematik sahnelere ve diyaloglara sahip video oyunları bulunmaktadır. Bu tarz oyunlar yetişkinlerin ilgisini daha fazla çekmektedir. Life is Strange, The Witcher, Bioshock, The Last of Us gibi yapımlar bunlara örnek olarak gösterilebilir. 

Kafa Yormayı Gerektirmesi 

Günümüzde hemen hemen her şeyi çok kolay ve çok hızlı bir şekilde tüketiyoruz. Bu durum bir süre sonra pek çok şeyi bizim yerimize yapay zekanın veya başkalarının çözmesiyle sonuçlanıyor ve bu durum düşünme kabiliyetinin daha az kullanılmasına yol açıyor. Bazı video oyunları ise aksine insanı düşünmeye itiyor. Örneğin oyun içerisinde çözülmesi gereken zor bulmacalar bulunabiliyor ve bunları kafa yorarak çözüyorsunuz.  Aynı zamanda kişinin el göz koordinasyonunu da geliştiriyor. 

Gerçekçi grafikler 

Video oyunları eskiden grafiksel olarak daha çizgisel gözükürken günümüzde ise gelişen teknoloji sayesinde çok daha gerçekçi grafiklere sahip. Sahip olduğu grafiklerle filmleri aratmayacak duruma geldiler. 

Simülasyonlar 

Video oyunları arasında simülasyon yapımlarının sayısı çok fazla. Gerçekçi bir hobi elde etmek isteyen yetişkinler simülasyonlara başvurabiliyor. Balık tutmaktan tır şoförlüğü yapmaya kadar pek çok farklı simülasyon bulunuyor. Kişiler bu tarz simülasyonları oynayarak gerçeğe yakın bir deneyim yaşayabiliyor. 

Abandonware Anlamı ve Hakkında Bilgiler
Analog Cihazlar Hakkında Bilgiler
Motor Yağı Konusunda En Başarılı Markalar
Artırılmış Gerçeklik Tanımı ve AR Kullanılan Oyunlar

Yorum Yapmayı Unutmayın :)