Video Oyunlarında Bonus Bölüm Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 14 Ağu 2023 Oyun 174  0

Yeni yazımızda video oyunlarında bonus bölümün ne olduğu konusuna değinmekte, bonus bölümle ilgili olarak bilinmesi gerekenlere yer vermekteyiz.

Bonus bölümler, ana oyundan ayrılmakta olan ve genelde benzersiz bir oynanış mekaniği sunan meydan okumalardan oluşmaktadır. Bonus bölümlerde genellikle ana oyunda elde edilen başarılar yoluyla gizli şekilde açılan bir mekanik yer almaktadır ve oyuncu ilerlemesine takviye olabilecek ek güçlendirmeler ve ödüller sunulabilmektedir. Bunun yanı sıra yalnızca bonus puan kazanmayı sağlamakta olan bonus bölümlerin de bulunmakta olduğunu belirtmek gerekmektedir.

Oyunların mekaniğine ve türüne bağlı olarak çeşitli şekillerde olabilen bonus bölümler, belirli bir süre zarfında paraları veya nesneleri toplama veyahut basit engel rotasını tamamlama gibi içeriklerden oluşabilmektedir. Boss rush, bonus bölümlerin yaygın bir türüdür ve bonus bölümde oyuncu genelde sınırlı kaynaklar ve sağlık ile tüm bosslara karşı mücadele etmek zorunda kalmaktadır. Bu da oyuncuya oyunu mekaniklerinde ustalaşma imkanı sunan ancak elbette sinir krizlerine de neden olabilecek bir durumdur. Bunu özellikle hırslı oyuncular için söyleyebiliriz zira oyunu tekrar tekrar oynamanız gerekebilir.

Ana oyundaki hikaye veyahut hedeflere ara verip eğlenceli, farklı bir zaman harcama imkanı da sağlayabilen bonus bölümler, oyuncuya farklı oynanış stilleriyle ilgili olarak denemeler yapma imkanı da vermektedir. Bonus bölümlerin ek bir meydan okuma olarak kabul edilmesi, becerilerin geliştirilmesi açısından önem arz eder.

Bonus bölümlerin bulunduğu bazı popüler video oyunları:

  • Far Cry 4
  • Cuphead
  • Shovel Knght
  • Bayonetta 2
  • Mario Kart 8
  • Dead Cells
  • Mortal Kombat
  • Ori and the Will of the Wisps
Etiketler: , ,
Subnautica Serisine Yüzde 70 İndirim Geldi !
Assassin’s Creed Black Flag Gold Edition Fiyatı 10 Dolara İndi!
Oyun Oynarken Para Kazanma Yöntemleri
Starfield İncelemesi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)