Victoria 3 İncelemesi

Fahri Gün 28 Kas 2022 Oyun 198  0

Yeni yazımızda Victoria 3 isimli video oyununa dair incelememizin detaylarını sizlerle paylaşıyoruz. İşte Victoria 3 oyununa ilişkin olarak incelememizin detayları…

Öncelikle oyunun önceki yapımdan tam 12 yıl sonra çıkmış olduğunun altını çizmek gerekiyor. Bu bağlamda selefi ile arasında jenerasyon farkı bulunduğunu bile söyleyebileceğimiz video oyununun yıllar sonrasında nasıl bir performans ortaya koyduğu elbette merak edilen bir konu ve bu hususta bilgilere yer verecek olursak;

Selefinin yapısını oldukça ayrıntılı mekanikler ile yeniden işlemekte olan video oyunu bunun yanında 2022 yılının standartlarına uygun olan bir kullanıcı arayüzü sunabilmesi ile de dikkat çekmektedir.

Oyun içerisinde 1836 yılından başlıyor, merkezi endüstrisi bulunan uluslardan birinin liderliğini üstleniyorsunuz. Oyun içerisinde ekonomi, yasalar ve kurumları şekillendirecek bir ulus ortaya koymaya çalışıyorsunuz ve temel görevinizin bu yönde olduğunu söyleyebiliriz.

Küresel ticaret, fabrika üretimi, ekonomik organizasyon gibi ayrıntılarla ilgilenmesi gereken yapım aynı zamanda siyaset ve ekonomiye dair hemen hemen tüm konuları ele alıyor. Oyunun savaştan çok siyaset ve ekonomi odaklı olduğunu ve bu yönüyle pek çok benzer türdeki yapımdan ayrılmakta olduğunu söyleyebiliriz.

Oyun mal ihracatı ve mal ithalatı ile ilgili olarak ayrıntılı bir sistem sunuyor ve oyunculara gerçek bir sandbox deneyimi sunulabiliyor. Ticaret yollarını mikro boyutlarda yönetebiliyor, toplumsal reform için yol haritası çizebiliyorsunuz. Oldukça derin bir diplomasi sistemi bulunan video oyunu bu bağlamda son derece gerçekçi bir deneyim vadetmesiyle de öne çıkmaktadır.

Oyun tarz olarak gerçek bir hedef belirlemenizi ve yaptığınız şeylerde bu hedef doğrultusunda çalışmanızı gerektiriyor. Uzun vadeli bir hedef gerçekleştiği zaman bu bağlamda oldukça keyifli oluyor. Ticaret ve sanayiye epey önem verilen oyunda madenler, fabrikalar ve çiftlikler önemli rol üstleniyor.

Sonuç

Lider olduğunuzun ulusunuzu inşa edebileceğiniz , hemen hemen her yönüyle el alıp yönetebileceğiniz detaylı bir simülasyondur. Fiyatı 250 TL seviyesinde olan oyunun Türkçe dil desteği de bulunmaktadır ve böylece dil sorunu da yaşamadan oynayabilirsiniz.

İnceleme Notumuz: 9.0 / 10  

Oyunlarda Başarım Sistemi
Hogwarts Legacy: Secrets of the Restricted Section Tam Çözüm
Starfield Hileleri
Oyun Dünyasında Kapalı Beta Süreci Hakkında Bilgiler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)