UYAP Vatandaş Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Fahri Gün 14 Tem 2022 İnternet 376  0

UYAP sistemi Adliyelerde olmazsa olmaz haline gelen,  adli işlemleri kısaltan ve daha pratik bir hale getiren önemli bir araçtır. Uyap Vatandaş Portalı da vatandaşlar ile Adliye arasında köprü görevi görür. İşte Uyap Vatandaş Portalı ile ilgili bilmeniz gereken kıstaslar…

Günümüzde dijitalleşme tüm hızıyla devam etmekte olup, devletin dijitalleşmesi adına en önemli adımlardan birinin Uyap sistemi olduğu biliniyor. Dava dosyalarıyla ilgili olarak basit bir belgenin bir yerden bir başka yere taşınması bile davayı aylarca geciktirecek bir husus iken günümüzde Uyap sistemi sayesinde pek çok husus sadece birkaç saniyede çözülebilmekte. Böylece dava süreçleri hızlanmakta ve bilgi paylaşımıyla yargı süreci daha şeffaf bir hale gelmektedir. Aynı zamanda vatandaşların davalarını çok rahat bir şekilde oturdukları yerden takip edebilmelerini sağlamaktadır. Uyap sisteminin vatandaş portal bölümü de bulunmakta olup, biz yeni yazımızda Uyap Vatandaş portalı üzerine yoğunlaşmak istedik;

Uyap sisteminin kendi içerisinde farklı portalları bulunuyor. Bunlardan birisi de Uyap Vatandaş portalı olup, bu portal adı üzerinde vatandaşlara özel olarak oluşturulmuş olan portaldır. Yargı veya idari birimlerde çalışmayan sıradan vatandaşların giriş yaptığı sistemler olan Uyap Vatandaş portallarında kullanıcı katılımcısı olduğu davaları görebilir ve farklı işlemler hakkında bilgi ve belge edinebilir.

Türkiye vatandaşı olan herkesin kullanımına açık durumda olan Uyap Vatandaş Portalında herhangi bir davanız bulunmuyor olsa bile portala giriş yaparak yeni işlemler başlatabilmeniz mümkündür. Giriş yaptığınız hesabınız zaten sizin adınıza olduğundan işlemleri kısa sürede yapabilirsiniz yani pek çok kişisel bilgi sizden tekrar tekrar talep edilmez.

Bazen basit bir belge için bile mahkeme koridorlarında sıra beklemeniz gerekiyorken Uyap Vatandaş sayesinde saatler alacak bazı işlemleri birkaç dakika içerisinde kolayca yapabiliyorsunuz. Bu da yol masrafı ile kağıt masrafı gibi detaylarla uğraşmanıza gerek kalmamasını sağlıyor.

Uyap vatandaş sistemi, Türkiye genelindeki idari mahkemelerde ve hukuk mahkemelerinde dava açabilmenizi, tarafı olduğunuz idari ve adli mahkemelere ulaşıp online olarak takip edebilmenizi, idari ve adli mahkemelere evrak gönderebilmenizi, dava dosyasında bulunan adresi online olarak güncelleyebilmenizi, noterlik başvurusu yapabilmenizi, fiziki ortamda bulunan evrakların doğruluğunu kontrol edebilmenizi, tüm yargı birimlerinin iletişim bilgilerine erişebilmenizi, duruşma bilgilerini online olarak takip edebilmenizi, göndermiş olduğunuz evrakın durumunun ne olduğunu takip edebilmenizi, ödeyeceğiniz harç bedellerini hesaplayabilmenizi, mahkeme dosyasında yaşanan gelişmeleri takip edebilmenizi, Yargıtay veya Danıştay’da olan evraklarınızın veya dosyanızın durumunu kontrol edebilmenizi v.b. pek çok işe yaramaktadır.

Uyap Vatandaş Portal’a giriş yapma adımları:

İlk olarak Uyap Vatandaş Portalı resmi internet sayfasını görüntüleyin. Sağ üst köşede yer almakta olan Giriş Seçenekleri yazılı butonun üzerine tıklayın. Giriş yöntemini belirleyerek giriş bilgilerinizi yazıp giriş yapınız.

Uyap Portal üzerinde erişim sağlamak için yukarıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır. Bu arada sisteme e-Devlet şifrenizle giriş yapabileceğiniz gibi elektronik imzanız veya mobil imzanız ile de giriş yapabiliyorsunuz. Uyap Vatandaş Portal için ek bir hesap oluşturmanıza veya yeni bir şifre belirlemenize gerek yoktur. E-Devlet şifresi ile giriş yapabilirsiniz. Yine de daha fazla güvenlik adına elbette şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Vatandaş portalına giriş yapmanızın ardından ekranın sol tarafında yer almakta olan menü üzerinden ulaşmak istediğiniz hizmet sayfasına gidebilirsiniz. Menüde çıkacak olan başlıklar; Kişisel Bilgiler, Başvuru Yap, Hukuk Dava Açılış, İdari Dava Açılış v.b. olup, pek çok işleminizi ilgili başlıkları kullanarak yönlenip yapabilirsiniz. Örneğin duruşmanız hakkında bilgi almak istiyorsanız Duruşma Sorgulama yazısının üzerine tıklayabilir, veya bekleyen bir ödemeniz olup olmadığını Ödemelerim bölümünden kontrol edebilirsiniz. Eğer dilerseniz menü üzerinde yer almakta olan Arama çubuğu içerisinden de arama yaparak hangi sayfayı bulmak istiyor iseniz bulabilirsiniz.

Etiketler: ,
Ağda Kayıtlı Değil Sorunu Çözümü
Google Bard Hakkında Bilgiler
Julia Programlama Dili Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Genç Yaşta İntihar Eden Bilgisayar Dehası : Alan Turing

Yorum Yapmayı Unutmayın :)