USB Bellek Kullanarak Windows 10 Yükleme İşlemleri

Fahri Gün 24 Ara 2019 Bilgisayar 748  0

Günümüzün popüler işletim sistemlerinden Windows 10’u daha pratik bir şekilde yüklemeniz için uygulayabileceğiniz yöntemlere değiniyoruz. İşte detaylar…

İşletim sistemleri arasında PC platformunda son derece popüler bir yere sahip olan Windows 10, USB aracılığıyla da yüklenebilmekte. Aslına bakarsanız bu çok daha avantajlı çünkü günümüzde çoğu bilgisayarda artık DVD oynatıcısı bulunmamakta. Peki yükleme işlemini nasıl yapabiliriz? Hemen bir bakalım. Bir USB biçimlendirme aracı kullanmanız gerekmekte. İlk olarak Windows işletim sistemi yüklü bilgisayarınıza güvenilir bir kaynaktan Windows 10 medya aracını indiriniz. Medya aracını indirirken 32 Bit, 64 bit sürüm hususuna dikkat ediniz. Windows 10 medya aracını çalıştırıp çıkan iki seçenek arasında Başka Bir Bilgisayar İçin Yükleme Medyası Oluştur seçeneğini seçip devam edin. Bir sonrakı adım olarak mimari ve sürüm seçme ekranında bilgisayarınıza uygun opsiyonları seçip ilerleyin.

Flash belleği takın

Şimdi bilgisayarınıza en az 4 GB boyuta sahip USB flash belleğinizi takıp USB Flash Sürücü seçeneğini işaretleyip devam edin. Bundan sonraki aşamada Windows 10 indirme işlemi başlayacak olup bu süre zarfında flash belleğinizi bilgisayarınızdan çıkarmayınız. İşlem bittiği zaman uygulama tarafından bir uyarı bildirimi çıkacaktır.Artık iş bilgisayarı yeniden başlatıp BIOS’a girmeye geldi. Cihazınızı yeniden başlatıp BIOS ayarlarını açın ve BIOS içerisinde Boot Settings bölümüne tıklayıp 1st Boot Device kutucuğunu USB olarak seçin ve BIOS ayarlarını kaydedip çıkarak bilgisayarınızın tekrar açılmasını bekleyin.

Ön yükleme ekranı

Siz BIOS üzerinde az önce bahsettiğimiz adımlar ile USB flash belleği etkin hale getirdiğiniz için başlarken ön yükleme ekranı çıkacaktır. Ön yükleme ekranı çıktığı zaman klavyenizin herhangi bir tuşuna basarak ilgili alana yönlenebilirsiniz. Ön yükleme işlemi sırasında flash belleğinize ve bilgisayarınıza müdahalede bulunmayınız. Ön yükleme işleminin ardından bilgisayar bir kez daha kendiliğinden yeniden başlatılacak olup ön yükleme ekranı bir kez daha çıkacaktır. Ön yükleme ekranı geldiğinde bu kez herhangi bir tuşa basmayın. Karşınıza Windows 10 yükleme ekranı gelecektir. Windows 10 yükleme ekranında dilerseniz temiz kurulum yapıp en baştan her şeyi yükleyebilir dilerseniz de var olan Windows 10 üzerine yüklemelerde bulunabilirsiniz. Bir sonrakı adımda da Windows lisansınıza ilişkin anahtar girip Windows’unuzu etkin hale getirmeniz gerekmekte. Kurulum aşamasından sonra da son olarak Ayarlar içerisinden kendinize göre ayarlamaları yapıp işlemi tamamlayabilirsiniz.
Etiketler: ,
BIOS Pili Değiştirme Rehberi
Monster Kurucusu İlhan Yılmaz Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Grace Hopper Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Kioxia Exceria Plus İncelemesi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)