Üç Yeni Windows 10 Sürümü Geliyor

KLavy3 22 Haz 2017 Bilgisayar 881  0

Üç Yeni Windows 10 Sürümü Geliyor

Bilgisayar kullanıcıları tarafından dünyada en çok tercih edilen işletim sistemi geliştiricisi olma unvanını elinde bulunduran Microsoft,  özellikle yeni nesil işletim sistemi Windows 10 ile ulaşmak istediği 1 milyar kullanıcı hedefini gerçekleştirebilmek için çalışmaya devam ediyor.

Her Alanda Bir Windows 10 Sürümü Hedefi

Windows 10 işletim sistemine ilk geçişte eski kullanıcılarının tümüne ücretsiz Windows 10 yükleme imkânı sunan Microsoft bu sayede çok ciddi bir Windows 10 kullanıcı sayısına ulaşmayı başarmıştı. Bununla da yetinmeyen Microsoft, hâlihazırda 11 farklı sürümünü sunmakta olduğu Windows 10 işletim sistemi için her alanda yeni sürümler ve güncellemeler yayınlayarak PC işletim sistemleri arasındaki açık ara sahip olduğu liderliğini geliştirmek istiyor.

Google’ın özellikle düşük kapasiteli bilgisayarlarda ve eğitim kurumlarında kullanılmak üzere Linux çekirdeği üzerine geliştirerek yayınladığı Chrome OS işletim sistemine çok kısa bir sürede Windows 10 S sürümü ile cevap veren Microsoft, gerek sisteme sağladığı güncellemeler gerekse de yeni sürümler ile PC sektöründeki liderliğini kimseye kaptırmayacak gibi görünüyor. Windows 10 en iyi sürüm hangisi sorusunun cevabını vermek Microsoft’un yeni sürümler yayınlama konusundaki bu hızı nedeniyle daha da zor hale geliyor.

Hatalı Güncelleme İle Gelen Sürpriz

Geçtiğimiz hafta Microsoft hem mobil kullanıcılar hem de PC için yeni bir güncelleme yayınladı. 16212 yapı numarası ile yayınlanan güncelleme bu güncellemeyi alan kullanıcıların bazılarında sistem çökmelerine yol açtı. Microsoft yaşanan sıkıntıyı birkaç saat içerisinde fark ederek blog sayfasından kullanıcıların ne yapması gerektiğini açıkladı.

Yaşanan bu hatalı güncelleme problemi sırasında bazı ileri düzey kullanıcılar Microsoft’un yeni güncellemesinin detaylarına ulaşmak için çalışmaya başlamıştı bile. Bu kullanıcılardan birisi olan AndItsTito, yapı 16212 içerisinde sistem sürümleri hakkında bilgilerin saklandığı pkeyconfig dosyasını açmayı başardı ve bu dosya içerisinde üç yeni Windows 10 SKU su fark etti.

Üç Yeni Sürümü Hangileri?

Windows 10 hangi sürümü yüklemeliyim diye düşünen ve karar vermekte zorlanan kullanıcıların en azından bu üç yeni sürüm hakkındaki sorularına biraz cevap verebilmek için bu sürümleri kısaca inceleyelim.

Windows 10 Pro for Advanced PCs         : Özellikle çok çekirdekli gelişmiş bilgisayarlar ve uzman seviyesindeki kullanıcılara hitap edeceği düşünülen bir sürüm olarak ön plana çıkıyor. Daha önce Windows 10 Pro for Workstation ismi ile yayınlanan SKU nun yerine veyahut bu sürümün daha gelişmiş bir versiyonu olarak yayınlanacağı tahmin ediliyor.

Windows 10 Pro N for Advanced PCs     : Microsoft daha önceki Windows sürümlerinde de “N” kodunu Avrupa Birliği ülkeleri için kullanıyordu. Bu sürümünde Avrupa Birliği ülkeleri için yayınlanan Windows 10 sürümü olması bekleniyor. Avrupa Birliği ülkelerinde işletim sistemi içerisinde yerleşik medya oynatıcısı bulunmasına izin verilmediği için Microsoft böyle bir çözüm yoluna gidiyor.

Windows Server 2016 ServerRdsh          : Bu sürümün ise “Rdsh”  yani “uzak masaüstü oturum anabilgisayarı” ifadesi nedeni ile hedefinin eğitim sektörü olabileceği ve ileride Windows 10 Education sürümüne yükseltilebileceği değerlendiriliyor.

Honor Yeni Dizüstü Bilgisayarlarıyla Dikkatleri Üzerine Çekecek
Intel HD Graphics Güncellemesi Yapma Yöntemi
Masaüstü Bilgisayarları Aratmayan En Gelişmiş Tabletler
Disk Yazma Korumalı Hatasının Çözüm Yöntemi ( Windows )

Yorum Yapmayı Unutmayın :)