Türkiye’de Otomotiv Sektöründeki Son Durum

Fahri Gün 13 Tem 2020 Teknoloji 228  0

Türkiye’de otomotiv sektöründe son durum nedir? Yeni yazımızda bu hususta yayınlanan son verilere bakıyoruz.

Ülkemizde otomotiv üretimi 2020 yılının ilk yarısında düşüş içerisinde. Yılın ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine nazaran yüzde 29 oranında büyük bir daralma meydana geldi.

Sebep virüs

Koronavirüs salgını dünyada 2020 yılının ilk yarısında epey etkili oldu ve bu durum üretim sektöründe bir sekte meydana gelmesine neden oldu. Otomotiv üretimi de bu tökezlemeden nasibini aldı. Aslına bakarsanız koronavirüs sebebiyle insanlar son dönemde daha fazla araç satın alma eğilimi içerisinde idi çünkü toplu taşıma araçlarını kullanmak istemiyorlar da ancak araç fiyatlarının muazzam derecede artması ve otomobil üretiminin de büyük oranda azalması bu doğrultuda bazı sıkıntılara neden oldu.

Nisan ayında dibi gördük!

Açıklanan verilere göre Türkiye’de 2020 yılının ilk 6 aylık kısmında traktör üretimi de dahil olmak üzere toplam 532 bin 249 araç üretimi yapıldı. Bu rakam Ocak – Haziran dönemini kapsamakta olup ilkbahar aylarında meydana gelen üretim sorunu sebebiyle meydana gelen düşüşün etkileri barz bir biçimde görüldü. Nisan ayında yalnızca 11 bin 164 araç üretilmesi durumu net olarak özetliyor. Nisan ayı ülkemizde koronavriüs etkilerinin en fazla görüldüğü ay oldu. Nisan ayından sonra normalleşme süreci başladı. Otomotiv sektöründe ihracat da virüs nedeniyle epey azaldı. Dolar bazında yüzde 30 , Euro bazında yüzde 28 azalma görüldü.
Etiketler:
İkinci El Kamera Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
AirPods veya AirPods Pro Suya Düşerse Yapılması Gerekenler
iPad Cihazı İkinci Monitör Olarak Kullanma Yöntemi
Faraday Çantası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)