Siber Saldırılar

Türkiye’de En Çok Baş Gösteren Siber Saldırılar

NETHANESİ 02 Nis 2016 İnternet 801  0

1-Fidye Yazılımları

Fidye yazılımları dediğimiz şey bilgisayar veya telefonlardaki dosyaları şifreleyerek bu dosyalara tekrar ulaşabilmeleri için belli bir ücret isteyen yazılımlar olarak tanımlayabiliriz. Dünya üzerinde şu şıralar çok sık denk geldiğimiz Cryptlocker, yani en çok kullanılan fidye yazılım virüsü olarak gösterebiliriz. Genellikle saldırganlar kullanıcılara mail üzerinden ulaşıyorlar. Cryptlocker bulaştığı sistemdeki dosyaları şifreliyor ve kullanıcın dosyaya erişimini imkansız kılıyor. Kullanıcıların bu dosyalara ulaşması için tek bir yol var oda istenen fidyeyi ödemektir. Saldırıya maruz kalan kullanıcının dosyalarına erişebilmesi için belli bir fidye istiyor ve ödeme yapmak zorunda bıraktırıyor. Bazı araştırmalara göre 2015 yılının yarısında 4 milyondan fazla fidye yazılımı gözlenmiştir. Cryptlocker dediğimiz fidye yazılımı format atıldığında dahi gitmiyor. Bu yüzden son derecede dikkatli olmamız gereklidir.

2-Olta Saldırıları

Olta saldırıları dediğimiz şey psihing  olarak adlandırılır ve tamamen kandırmak amaçlı bir yöntemdir. Olta saldırısı yapmanın amacı saldırganın hedef aldığı kişinin sosyal medya ve kullanıcı hesaplarını ele geçirmektir. Kötü niyetli kişi herhangi bir kuruluş gibi mail atarak hazırladıkları sahte bir siteye kullanıcıyı yönlendiriyorlar. Bu siteler genellikle orjinal sitelerle neredeyse birebir aynı diyebiliriz. Bundan dolayı kullanıcı hesabına giriş yapıyor fakat sahte bir site olduğunu anlamıyor. Olta saldırıları yöntemi genellikle kullanıcıların banka hesabını ele geçirmek için kullanılıyor.

3-Ddos Saldırıları

Bildiğimiz gibi son dönemde Rusya ile yaşanan siyasi sorunlar nedeniyle devlet kurumu sitelerimiz büyük bir saldırı almış geçici olarak kapanmıştı. Ddos saldırı yöntemi basit fakat etkili bir yöntemdir. Belli araçlarla siteye fake ip numaralarından binlerce veri yollar ve sitenin sunucusunun çökmesini sağlar.

4-Mobil Tehditler

Dünya üzerinde gün geçtikte mobil kullanımı artmakta ve bunun artmasıyla birlikte gittikçe mobil tehditlerde gün geçtikçe çoğalmaktadır. Özellikle binlerce kişinin kullandığı Android işletim sistemine sahip telefonlar Android sistemindeki güvenlik sorunları nedeni ile birden fazla zararlı uygulama indiriliyor. Yapılan araştırmaya göre Türkiye’de bu zararlı kötü amaçlı uygulamalar 160 bin kez telefonlara, tabletlere indirilmiş, bu indirilen yazılımların içinde 2 bin 681 gibi yüksek oranda virüs bulunmuştur.

NOT: Özellikle içinde bulunduğumuz şu zamanda bizlere her gönderilen linklere tıklamayalım.

Instagram Forstalk Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Facebook’un sahibi olan Mark Zuckerberg hakkında bilinmesi gerekenler
Instagram Üzerinden Ürün Satmak İsteyenlere Tavsiyeler
En İyi GIF Yapma Siteleri

Yorum Yapmayı Unutmayın :)