True Tone Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Fahri Gün 18 Eki 2022 Teknoloji 283  0

True Tone, geçtiğimiz yıllarda kullanıma sunulan bir özellik olup, yeni yazımızda nasıl aktif edilebildiğine, ne işe yaradığına v.b. hususlara değiniyoruz.

Apple tarafından iOS 11 işletim sistemi sürümüyle iPhone kullanıcılarına yeni bir teknoloji sunulmuştu. Bu bağlamda True Tone teknolojisi karşımıza çıkmıştı. Bununla beraber kullanıcılar True Tone teriminin ne olduğuna, ne işe yaradığına dair bilgi toplamaya çalışmıştı.

Daha iyi ekran deneyimi sunmaya yarayan true tone özelliği, kelime anlamı olarak doğru ton anlamına gelmektedir. Ortamdaki ışığa göre sensörler yardımıyla beyaz dengesini ayarlamakta, böylece ekranın gözünüzü yormamasını sağlamaktadır. Gün ışığındaki beyaz dengesi ile kapalı ortamda bulunduğunuz andaki beyaz dengesi aynı olmamaktadır.

True tone özelliğinin tek kötü yanı telefonun kullanım süresini kısaltmasıdır.  Sensörler sürekli aktif halde olduğundan ve bulunduğu ortamdaki ışığı ölçtüğünden enerji sarfediyor. Özellikle de aynı anda otomatik parlaklık da aktif ise şarj süresinde önemli seviyede azalma görmeniz olasıdır. Apple, bu teknoloji ile ilgili yüzde 25 daha parlak ve yüzde 40 daha az yansıtıcı ekran panelleri de kullanmaktadır.

True Tone Özelliği Nasıl Aktif Edilir?

İlk olarak Ayarlar ekranını açınız. Ekran ve Parlaklık bölümünü açınız. Ardından True Tone özelliğini aktif hale getiriniz. Ayarların altında yer alan Ekran ve Parlaklık sekmesinden aktif edebileceğiniz fonksiyonu bunun yanında 3D Touch ile denetim merkezinden açıp kapamanız da mümkündür.

Trune Tone özelliğinin iPhone 8, 8 Plus ve üzerindeki modellerde bulunan bir teknoloji olduğunu da ifade edelim.

Netflix Hesabını Deaktif Etme Yöntemi
Dennis Ritchie Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Abandonware Anlamı ve Hakkında Bilgiler
Analog Cihazlar Hakkında Bilgiler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)