Tom Clancy’s Rainbow 6 Extraction incelemesi

Fahri Gün 29 Oca 2022 Oyun 331  0

Bu içeriğimizde Tom Clancy’s Rainbow 6 Extraction oyununu masaya yatırıyor, artı ve eksi yönlerine değiniyoruz.

Tom Clancy’s serisinin yeni oyunu Tom Clancy’s Rainbow 6 Extraction, Ubisoft tarafından geliştirildi ve yayınlandı. Oyun PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X platformları için çıkışını gerçekleştirdi.

Çoklu oyuncu desteği bulunan oyun, genel olarak çoklu oyuncu modu üzerine yoğunlaşmakta.  Oyun içerisinde operasyon ekibini toplayıp, suçlulardan daha tehlikeli olan bir tehdit ile mücadele ediyorsunuz. Bilinmeyen büyük bir tehlikenin bulunduğu oyunda, dünyaya yayılan bir salgın konu alınmaktadır. Salgın zaman içerisinde giderek yayılıyor ve sizin de amacınız salgını engelleyip tehlikeli düşmanlarla savaşmak.

Hikaye olarak tanıdık karakterleri çıkaran oyun, ara sahnele ve konuşmalar ile hikayeyi güçlendirmiş. Küçük görevler sayesinde de hikaye ayrıntıları hakkında daha fazla bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Aynı zamanda oyun Türkçe ve bu sayede Türk oyuncular daha keyifli bir deneyim yaşayabiliyor.

Dört farklı bölgede yer alan dokuz haritada operasyonlara katıldığınız oyun; Taktik saldırı, mekan ele geçirme ve kişi kurtarma gibi üç temel oynanışa ayrılıyor. Oyun içerisinde bu bağlamda üç ana görev bulunuyor. Bu görevler 12 farklı görevin arasından rastgele veriliyor. Oyunda kendi silahlarına ve özel yeteneklerine sahip olan operatörler arasında seçim yapabiliyorsunuz. Operatörlerin yetenekleri Siege oyunu ile aynı seviyede olsada seviye atladıkça yeni geliştirmeler de kendisini gösteriyor.  Operatörler görevler esnasında hasar alabiliyor ve onları doğrudan iyileştirme gibi bir imkanınız bulunmuyor. Sağlık takviyeleri ile de geçici bir süreliğine canınızı artırabilirsiniz.

Operatörlerin operasyon sonrasında tahliye olduklarında canlarının iyileşmesi için biraz zaman gerekiyor.  Siz bir görev yaparken onlar dinleniyor ve bir dahaki görevde sizin gösterdiğiniz başarıya göre can puanlarında yenilenme yapılıyor. Aynı zamanda operatörler zor durumda kaldıklarında ele geçirilebiliyor. Böyle durumlarda o operatör kayıp olarak kayıtlara geçiyor ve kullanılamaz hale geliyor. Farklı bir operatör grubuyla kaybolduğu bölgede gidip, Chimera Arkea Ağacı isimli kozanın içerisinden onu kurtarmak için çaba sarfediyorsunuz. Bir MIA Rescue görevini tamamladığınız zaman o bölgede yer almakta olan  ve operatörünü kaybeden herkesin operatörünü kurtarmış sayılıyorsunuz.

Oyunda üç ana görev yer almakta olup, toplam 13 farklı göreve sahip. Patlayıcılar kurarak 2 dakika boyunca savunmanız gereken sabotage, bölge ele geçirmeniz gereken Serrial Scan, bir Arkea’ya yakın saldırı yaparak örnek aldığınız Biopsy, düşmanlarla çevrili bir alanda rehineyi tahliye etmeniz gereken Resce gibi çeşitli görev modları bulunuyor.  Görevlerin sadece bunlardan ibaret olmadığını, görev çeşitliliği bakımından oyunun gayet yeterli olduğunu söyleyebiliriz.

Karakter geliştirme fonksiyonları bakımından gayet başarılı olan oyunda görevleri yapıp seviye atlayabilir, yeni silah ve özellikleri açabilirsiniz. Ancak 10. Seviyeden sonra elde etmiş olduğunuz tecrübe puanlarının işe yaramadığını belirtmek gerekiyor. Oyunda harita araştırması yapmadan ilerlemek ise oldukça zor çünkü yüksek seviyelerde olan düşmanlar size saldırıyor.

Tek başınıza da oynayabileceğiniz bir oyun ancak açıkçası tamamen çoklu oyunculuk düşünülerek tasarlandığı çok bariz ve bu nedenle tekli oyuncu olarak fazla keyif alabileceğinizi düşünmüyoruz.. Zaten oyunda ele geçirilen operatörü kurtarma görevi gibi tek başınıza yapmanızın çok zor olduğu görevler bulunuyor. Oyunda co-op ön planda olup, eğer oyunu aldıysanız arkadaşlarınızla iki hafta boyunca oynayabileceğiniz Buddy Pass isimli sistem de bulunuyor.

Grafiksel olarak R6 : Siege oyununa nazaran biraz daha gelişmiş bir oyun olup, performans olarak da gayet başarılı yani belirgin bir optimizasyon sorunu bulunmuyor. PC platformunda orta seviye bir oyuncu bilgisayarı ile yüksek grafik ayarlarında oynayabilme imkanınız bulunuyor.

SONUÇ:

Rainbow 6 Extraction genel itibariyle bir önceki oyunun güzel yanlarını alarak üzerine daha da eklemeyi başaran bir oyun. Ancak yukarıda da ifade tetiğimiz gibi bu oyunun arkadaşlarınızla beraber oynamak için uygun olduğunu, tek başınıza fazla eğlenemeyeceğiniz türden bir oyun olduğunu belirtmek gerekiyor.  Oyunu satın almadan önce bu hususu göz önünde bulundurmalısınız.

Öne çıkan artıları:

Görev çeşitliliğinin yeterli olması, iyi optimize edilmesi, birbirinden farklı karakterlerin olması ve lanse edildiği gibi taktiksel oynanış konusunda başarılı olması…

Öne çıkan eksileri:

Zorluk ayarının dengeli olmaması, oyuncuyu grind yapmaya yönlendirmesi, ilerleme kısmının ilgi çekici olmaması…

İNCELEME PUANI : 8.5 / 10 

GTA 5’de Arabanın Üstünü Açma Yöntemi
Assassin’s Creed Shadows Artık Sipariş Verilebiliyor!
Ghost of Tsushima’nın PC’ye Gelmesine Saatler Kaldı!
Meşhur Savaş Oyunu Battlefield 1 Büyük Bir İndirime Girdi!

Yorum Yapmayı Unutmayın :)