The Quarry İncelemesi

Fahri Gün 14 Eyl 2022 Oyun 425  0

Bu içeriğimizde korku oyunlarından The Quarry hakkında bilmeniz gereken hususlara değinmekteyiz. İşte konuya dair ayrıntılar…

Grafikleri ve hikayesi ile dikkat çeken bir oyun olan The Quarry , PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X için piyasaya sürülen çoklu oyuncu desteği olmayan bir yapımdır. Oyunun geliştiricisi Supermassive Games olup yayıncısı 2K Games’tir.

Hikaye

Hikaye olarak Hackett’s Quarry isimli bir yaz kampında gözetmen sıfatıyla görev yapmakta olan 9 gencin başından geçen olaylar anlatılmaktadır. Yaz kampının son günüdür. Kampa bir gün iki gözetmen erken gitmeye karar verir ancak önlemine çıkan bir şey nedeniyle araç yoldan çıkar ve çevredekilerin garipliklerini fark edersiniz. Özellikle polis memuru Ted Raimi’nin garip hareketlerinden sonra gençler kampa ulaşmayı başarsada başları büyük bir derde girecektir.

Kampın sona erecek olması nedeniyle artık birbirini göremeyecek olan gençler büyük bir parti yapmak istiyor. Kamp sorumlusu ise gençlerin hızla evlerine gitmesini öneriyor ancak aracın gözetmenlerden biri tarafından bilerek bozulması nedeniyle geceyi kampta geçirmek zorunda kalıyorlar. Kamp yaptıkları kısım ise binanın hemen bahçesinde olduğundan sorumlu tarafından “Sakın binayı terk etmeyin” uyarısı yapılıyor ancak gençler bir tehdit olmadığını düşündüklerinden binada durmak yerine bahçede vakit geçiriyorlar ve ateş yakarak eğleniyorlar.  Hikaye oyun ilerledikçe ve seçimlerimizle müdahale ettikçe farklı yönlere  gitmekte ve neler yaşanacağı da sizin elinizde.

Oyunun hikayesinin dikkat çekici olduğunu ve oyun örgülerinin güzel bir şekilde bezenmiş olduğunu belirtebiliriz. Fakat hikayenin açılış bölümünde karakterleri tanıtmaları için epey ağırdan almışlar. Bu yüzden bir süre sonra sıkılmaya başlıyorsunuz. Oyun içerisinde karar vermeniz ve bu kararların sonucunda gelişen olayları tuşlara hızlıca basarak tamamlamanız gerekir. Bu yönleriyle interaktif film tadında geçen olayların içerisinde buluyorsunuz kendinizi.

Oynanış ve Grafikler

Oyun içerisinde oynanış tarafında zaman zaman etrafı gezerek çeşitli ipuçları toplayabiliyorsunuz. Grafikleri gayet iyi gözüken oyun animasyonları da başarılı bir şekilde yansıtıyor. Karakterler genel olarak ağır hareket edip yürüyorlar ve bu biraz sıkıcı olabiliyor. İpuçlarının ise size oyunun ilerisinde hangi sahnelerin yaşandığını az da olsa gösterdiğini belirtelim. Tarot kartlarını aldığınızda olayları anlık görüyorsunuz. Bölüm aralarında rehberlik eden cadı bakıp bakmayacağınızı soruyor. Baktığınız zaman da genelde kısa bir ölüm anını görüyorsunuz.

Oyunda ateş edebiliyor, nefesinizi tutabiliyorsunuz. Nefes tutmak için X’e uzun süre basılı tutmanız yeterli. Ateş ederken de hızlı olmaktan ziyade doğru yerde ateş etmeniz gerekiyor. Müzik ve ses seçimi konusunda başarılı olan video oyunu, telif konusunda sıkıntı oluşturmayacak ancak gayet farklı ve öne çıkabilecek müzikler de barındırıyor.

Sonuç

Ortalamanın üzerinde olan, grafikler, müzik ve ses konusunda gayet başarılı, oynanış tarafında biraz kısıtlı ancak iyi işler sunan, özellikle diyaloglarda farklı seçimlerin farklı sonlar ortaya koyabildiği bir oyundur.  Türkçe alt yazı desteğinin olması ile de öne çıkan oyun,  böylece hikayeye daha vakıf olmanızı sağlıyor. Yaklaşık 12 saatlik bir macera sunan oyun görsellik konusunda da başarılı bir yapımdır.  Ancak hikaye temposunun zayıf olduğunu, biraz geç ilerlediğini, bazı görsel problemlere de sahip olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Yani iyi bir oyun olduğunu ancak efsaneler arasında gösteremeyeceğimizi söyleyebiliriz.

İNCELEME NOTUMUZ : 8.3 / 10

Hellblade Steam’de 3 Dolara Düştü!
GTA 5’de Arabanın Üstünü Açma Yöntemi
Assassin’s Creed Shadows Artık Sipariş Verilebiliyor!
Ghost of Tsushima’nın PC’ye Gelmesine Saatler Kaldı!

Yorum Yapmayı Unutmayın :)